AKP’li vekilin katlettiği ailenin ‘adalet’ direnişi bayramda da sürdü

Emine Şenyaşar’ın Adalet Bakanlığı önüne taşıdığı Adalet Nöbeti eylemi, bayramın birinci gününde de devam etti. Şenyaşar, bir süre burada kaldıktan sonra Meclis'e geçti.

KRONOS 10 Nisan 2024 GÜNDEM

AKP eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından 14 Haziran 2018’de eşi ve iki oğlu katledilen, 2 oğlu yaralanan ve bir oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti, Ankara’da Adalet Bakanlığı binası önünde devam ediyor. Anne Şenyaşar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte bugün de bakanlık önündeydi.

15 Temmuz 2016’da yaşanan askeri kalkışma sonrası oğlu tutuklanan Sevinç Çakır da anne Şenyaşar’ı yalnız bırakmadı.


Polisler, gazetecilerin çekim yapmasına engel olarak, nöbet tutulan alanın etrafını polis şeritleriyle kapattı. Polis engeline rağmen eylemini 74’üncü gününde devam ettiren anne Şenyaşar, bir süre burada kaldıktan sonra Meclis’e geçti.

Fotoğraf: Arşiv

ŞENYAŞAR AİLESİ OLAYI NEDİR?
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, seçim çalışmaları sebebiyle iş yerlerini ziyaret etmiş ve taraflar arasında çıkan kavgada Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler ağır yaralanarak Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. AKP’li Yıldız’ın yakınları, Şenyaşar ailesine kaldırıldıkları hastanede de saldırmış ve tekrar çıkan kavgada Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal Şenyaşar ve Adil Şenyaşar ile milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı.

Hastanede yaşanan linç ve ölümler esnasında dönemin Urfa Valisi Abdullah Erin, Suruç Kaymakamı Tarık Açıkgöz ve dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba hastane bahçesinde bulunuyordu. Olay sonrası Fadıl Şenyaşar, tutuklanmıştı.

ŞENYAŞAR AİLESİ OLAYINDA KİMLER TUTUKLU?
Şenyaşarların işyerinde yaşanan saldırıya ilişkin davada, saldırı sırasında ağır yaralanan Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis, olaydan 15 ay sonra, 50 kişi ile adliyeye gidip teslim olan AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız’a ise ‘haksız tahrik altında suç işlediği’ gerekçesiyle 18 yıl hapis cezası verildi.

Olayın üzerinden 4 yıl geçmesinin ardından geçtiğimiz günlerde AKP’li Yıldız’ın ailesinden 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 4 kişi tutuklu 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com