‘Emniyetteki savaş yargıya sıçradı’: Akın Gürlek kritik ismi aramış

Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek, Ankara Adliyesi’nde verilen iftar davetinde çekilmiş bir fotoğrafını masasında bulundurduğu iddia edilen Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’i aradığını doğruladı. Gazeteci İsmail Saymaz'a göre "emniyetteki iç savaş yargıya sıçradı."

KRONOS 17 Mayıs 2024 GÜNDEM

Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek, Ankara Adliyesi’nde görevli başsavcı vekilleri ve sulh ceza hakimlerinin düzenlediği iftar davetinde çekilmiş bir fotoğrafının Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’in masasında olduğu iddialarına ilişkin konuştu. Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Akın Gürlek, fotoğrafının çekildiği iddiaları üzerine Engin Dinç’i aradığını söyledi. Dinç ise bu iddiayı yalanlandı.

Akın Gürlek, bakan yardımcısı olmadan önce Enis Berberoğlu, Canan Kaftancıoğlu ve Hrant Dink gibi kritik davalarda hakim olarak görev yapmış bir isim. Engin Dinç de Dink davasında yargılanıp, beraat eden bir isim.

Ankara Emniyeti’nde yaşanan depremde Gürlek’in adı Ankara Emniyet İstihbarat Şubesi tarafından yasadışı şekilde dinlendiği ileri sürülen 280 bürokrat, siyasetçi ve gazeteci arasında yer aldı.

‘EMNİYET İÇİNDEKİ GRUPLAR FOTOĞRAFIMI ÇEKMİŞTİR’

Gürlek, fotoğrafın çekildiği iddia edilen akşam için şu bilgileri verdi:

“Başsavcı vekilleri, hakim ve savcılarla iftar yapmıştık. Orada avukat arkadaşlar da vardı. Erken çıktım. Beni uğurlamaya geldiler. Avukatın yanında arkadaşı var. Onlar iki basamak aşağıda, ben iki basamak yukarıdaydık. Uygunsuz bir yer değil. Atalay’ın dosyasıyla ilgili bir görüşmemiz yok. Kendisini özel olarak çağırmamışım. Diyalogum yok. Bu arkadaşla ilgili sıkıntı var mı? Yok. Uygunsuz fotoğrafım var mı? Yok.”

Fotoğrafı görmediğini söyleyen Gürlek, böyle bir fotoğraf varsa da kimin çektiği yönünde “Büyük ihtimalle Emniyet içindeki gruplardır” tahmininde bulundu.

‘BU FOTOĞRAFI NİYE ÇEKTİLER, NE SENARYO YAZACAKLAR?’

Gürlek, dinlendiği iddia edilen diğer bazı isimlerin kendisine ulaştığını belirterek şunları kaydetti:

“Mağdur arkadaşlar da bana geldiler. Değerlendirme yapıyoruz. ‘Ortak hareket edelim’ dediler. Bir idari teftiş başlatıldı, onu bekleyebilirim. Kimsenin günahını almam. Gerçekten fotoğraf var mı, yok mu, bilmiyorum. Ama bana söylenen bu. Bu fotoğrafı niye çektiler; nasıl bir senaryo yazacaklar, bilgim yok.”

Gürlek, Ayhan Bora Kaplan davasındaki gizli tanık skandalından sonra şüphelerinin daha da arttığını söyledi

“Ben hakim savcı kökenliyim. Bu işleri bilirim. Selam-Tevhid soruşturmasına benzer bir süreç bu. Mahkeme kararı olmaksızın beni niye izliyorsun? Takip etmekteki amacın ne? Ben bakan yardımcısıyım. Herkesle görüşebilirim.”

Saymaz ise iddialara ilişkin, “Gürlek ve Dinç’in karşı karşıya gelişi, Ayhan Bora Kaplan Davası ile açığa çıkan Emniyet’teki iç savaşın yargıya sıçradığını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com