En düşük emekli maaşında çarpıcı iddia

Hükûmet seçimin hemen arefesinde emeklilerin açlık sınırının altında maaş aldığını itiraf eden netameli bir karara imza attı. En düşüklü emekli maaşı kaç TL olacak?

KRONOS 23 Mart 2023 EKONOMİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçime 52 gün kala en düşük emekli maaşını 5 bin 500 Türk Lirası’ndan (TL) 7 bin 500 TL’ye çıkaracaklarını kaydetti.

Türk-İş’in hazırladığı rapora göre, açlık sınırı (dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı) şubatta 9 bin 425 TL’ye yükselmişti.

MÜTEAKİP ZAM ORANI 5 BİN 500 TL ÜZERİNDEN GEÇERLİ OLACAK

En düşük maaşın açlık sınırın 2 bin TL daha altında bir seviyeye çıkarılmasına rağmen emeklilerin enflasyon sebebiyle maruz kaldığı refah kaybının telafi edilemeyeceği belirtilirken, çalışma hayatı uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik maaş artışında emekliye kelime oyunları ile tuzak kurulduğunu iddia etti.

Prof. Dr. Aziz Çelik, resmîyette en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL’ye yükselmeyeceğine işaret eden Çelik, “Eğer kanun çıkarsa 7 bin 500 TL’den düşük aylıklar Hazine tarafından 7 bin 500 TL’ye tamamlanacak.” dedi.


 

Çelik’e göre, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL yükseltilmesi 7 bin 500 TL’den fazla emekli aylığı alanlara bir faydası olmayacak.

Çelik şahsî Twitter hesabında, “Emeklilerin kök aylıkları aynı kalacak. Gelecekteki zamları kök aylıkları üzerinden alacaklar, 7 bin 500 TL üzerinden değil.” ifadelerini kullandı.

Başka bir ifade ile emekli maaşlarına yapılacak zam esnasında en düşük emekli maaşı olarak yine 5 bin 500 TL esas alınacak.

Türkiye’de 13,7 milyon kişi emekli maaşı ile geçimini temin ediyor. Ortalama emekli maaşı 7 bin 500 TL.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com