Enerji Bakanı Fatih Dönmez “altın rezervi” cevabı ile şoke etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği cevapta vahim bir hataya imza attı.

KRONOS 06 Mayıs 2021 EKONOMİ

Türkiye’nin tahmini altın rezervi 6 bin 500 ton civarında. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin altın rezervinin 1 milyar 221 milyon 459 bin 911 ton olarak açıklayarak bir skandala imza attı.

Dönmez’in Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta maddi hata kullanması sosyal medyada eleştirildi.

1999 yılında 52’nci Türkiye Jeoloji Kurultayı’na sunulan bir tebliğde mühendisler Ayhan Erler ve Vedat Oygür Türkiye’nin altın potansiyelini 6 bin 500 ton olarak tahmin etmişti. Ancak bugüne kadar zaman bu rezerv ispat edilemedi.


 

DÜNYADA TOPLAM ALTIN REZERVİ BİLE 45 BİN TON 

Maden Tetkik Arama (MTA) Enstitüsü’nün jeoloji ve maden mühendislerinin 2016 yılı temmuz ayında hazırladığı rapora göre Türkiye’nin bilinen ve envanteri yapılmış toplam altın rezervi 1.175 ton.

Dünyada tespit edilen yaklaşık 45 bin ton altın rezervinin 20 bin tonuna sahip olan Güney Afrika birinci sırada yer alırken, Avustralya, Kanada, ABD, Çin bu ülkeyi izliyor. Dünyada yıllık altın üretimi ise yaklaşık 3 bin 200 ton civarında.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com