Enerji devi konkordato ilan etti

"İflastan önceki son çıkış" için soluğu mahkemede aldılar. İnşaat ve tekstil derken, enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar peş peşe konkordato ilan ediyor.

KRONOS 26 Nisan 2024 EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Orta Vadeli Program (OVP) çalışıyor.” dese de iflas eden ya da iflastan önceki son çıkış” diye nitelenen konkordato ilan eden firma sayısı artıyor.

Tellioğlu Group; Avrasya Enerji, Datel Tellioğlu Mühendislik, 3 Eksen Enerji ve Mardiva İnşaat için konkordato talebinde bulundu. Ankara 3’üncü Asliye Ticaret Mahkemesi talebi kabul etti ve şirkete üç ay geçici mühlet verdi.

ALACAKLI ŞAHIS VEYA ŞİRKETLER TRİBÜNDE BEKLEYECEK

Karara göre, şirketin ortakları Behzat Tellioğlu ve Azat Tellioğlu da alacaklıların haciz taleplerine karşı koruma altına alındı.

Yüksek enflasyon ve işçilik-malzeme fiyatlarındaki hızlı artışlar, Tellioğlu Group şirketlerini malî darboğaza soktu. Tellioğlu’na ait şirketlerin piyasaya yüz milyonlarca lira borcu olduğu ve borçlarını ödemekte zorlandığı iddia ediliyor.


 

Üç aylık mühlet 15 Temmuz 2024 günü sona erecek. Mahkeme duruşma tarihini ise, 4 Temmuz 2024 günü saat 12.00 olarak ilan etti. Mühlet uzatılmazsa şirketlerin iflasına hükmedilecek. Karar duruşmasına kadar şirketleri üç konkordato komiseri idare edecek.

Kısa süre önce Anadolu Elektrik, Göktekin Enerji, trafo üreticisi Next Enerji ve Yılmaz Elektrik gibi enerji sektörünün büyük şirketleri konkordato ilan etmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com