Enerji devi konkordato ilan etti

Ticarî kredi faiz oranlarının üç ayda üçe katlanması sebebiyle firmalar temerrüte düşmeye başladı. Kriz tekstil ve gıdanın akabinde enerji sektörüne sıçradı.

KRONOS 13 Ekim 2023 EKONOMİ

Borsa İstanbul’da (BİST) enerji şirketleri rekor üstüne rekor kırarken, bazı enerji şirketleri iflasın eşiğine geldi.

Rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri inşâ eden Göktekin Enerji Anonim Şirketi (AŞ) konkordato istedi. Şirket Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) en hızlı büyüyen 100 şirket listesinde 10’uncu sıradaydı.

FORTUNE 500’DEN İFLASIN EŞİĞİNE: GÖKTEKİN ENERJİ

Göktekin Enerji’nin kurucusu Abdullah Göktekin

Ekonomi dergisi Fortune tarafından hazırlanan En Değerli 500 Şirket listesine giren şirket malî dar boğaza girince mahkemeye müracaat etti.

Talebi değerlendiren Adana 1’inci Asliye Ticaret Mahkemesi, 10 Ekim 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere şirkete üç aylık geçici mühlet verdi.

Mahkeme şirket faaliyetlerinin denetimi için Eda Özdemir, Hukukçu Ömer Korkut ve Ramazan Şengül geçici konkordato komiser heyeti olarak tayin etti.

“KREDİLERİ ÖDEMEKTE ZORLANIYOR”

Şirketin avukatları taşeron bir firma ile malî ihtilafa düştüğü için mahkemeye müracaat edildiğini iddia etse de bankalardan alınan kredilerin vadesinde ödenmediği belirtiliyor.

2015 yılında 300 milyon Türk Lirası sermaye ile kurulan şirketin sahibi Abdullah Göktekin, Adanalı tüccar bir aile olan Göktekin ailesine mensup.


 

Aile 1979 yılında “Goconik” markası ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri imal etmişti.

Yurt içi ağırlıklı çalışan Göktekin Enerji; İtalya ve Yunanistan ile Romanya’da enerji santrali inşâ etmek için temaslarda bulunuyordu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com