Erdoğan: Sayın Biden gibi konuşmuyorum, 1915’te insani trajedi yok

'Ben belgelere dayanarak konuşuyorum, sayın Biden gibi konuşmuyorum. Acaba Amerika'nın arşivinde ne kadar belge var? Avrupa'da ne kadar belge var? Açabiliyor mu? Ama bugüne kadar bu çağrılara cevap veremediler.'

KRONOS 26 Nisan 2021 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasından açıklama yaptı. Erdoğan, Ermeni soykırımının başlangıç tarihi olarak belirtilen 24 Nisan 1915 yılında insani trajedi adına hiç bir şey olmadığını belirtti.

Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘soykırım’ı kabul eden açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Erdoğan, “ABD Başkanı Biden, yayınladığı mesajla coğrafyamızda yaşanmış olaylarla ilgili mesnetsiz ve haksız ifadeler kullandı. Son iki asırda en büyük sivil can kayıpları ve buna bağlı nüfus hareketleri Osmanlı coğrafyasında olmuştur. Millet olarak bugüne kadar kendi acılarımızı istismar aracı haline getirmeye çalışmadık. Batı Ermeni meselesi ve terör örgütlerine karşı riyakar bir tavır sergiliyor ” dedi.

Erdoğan, yıllardır dile getirilen Ermeni iddiaları konusunda ortak bir tarih komisyonu kurulması tekliflerine hala bir cevap alamadıklarını ifade etti.

Ermeni sorunun tarihi geçmişini anlatan Erdoğan, “Osmanlı’nın son döneminde ülkedeki pek çok kesim Batılılar tarafından tahrik edilerek bize karşı ayaklandırıldı. 24 Nisan 1915 Osmanlı Devleti’nin aleyhine faaliyet yürüten örgütleri kapatıp 235 yöneticisini tutukladığı gündür. Ben belgelerle konuşuyorum, Biden neyle konuşuyor bilmiyorum. Arşivlerimizde 1 milyonun üzerinde belge var” diye konuştu.

‘ERMENİSTAN’LA İLİŞKİ KURALIM DEDİK KARŞILIK GÖRMEDİK’

Erdoğan, Osmanlı Devleti sınırları içeresinde 1,3 milyon Ermeni bulunduğunu ve bunun 600 binin tehcir edildiğini, 150 binin yolda hayatlarını kaybettiklerini ifade etti. Erdoğan, “Sayın Biden gibi konuşmuyorum. Şu anda 1 milyonun üzerinde arşivlerimizde belge var. Ben belgelere dayanarak konuşuyorum, sayın Biden gibi konuşmuyor. Acaba Amerika’nın arşivinde ne kadar belge var? Avrupa’da ne kadar belge var? Açabiliyor mu? Biz hodri meydan diyoruz. Ama bugüne kadar bu – çağrılara cevap veremediler.” diye konuştu.

Erdoğan, ABD’nin soykırım açıklamasından bir an önce geri dönmesini istedi.

Erdoğan, Ermenistan devleti ile iyi bir ilişki tesis etmek istediklerini ve attıkları adımlara karşılık göremediklerini ifade etti.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com