Erdoğan, Diyarbakır’da: Sokaklarında beyaz Toros’ların gezdiği bir Türkiye’ye yer yok

Diyarbakır'da konuşan Erdoğan, "Milletimin geleceğinde sokaklarında beyaz Toros'ların gezdiği bir Türkiye fotoğrafında yer yoktur, asla olmayacaktır" dedi.

KRONOS 14 Nisan 2023 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da “Milletimin geleceğinde sokaklarında beyaz Toros’ların gezdiği bir Türkiye fotoğrafında yer yoktur, asla olmayacaktır” dedi.

Erdoğan, Diyarbakır’da Deprem Konutları Temel Atma Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Bu şehrin her taşında, tarihin, medeniyetin nabzı atıyor. Dicle’nin ve Fırat’ın coşkusu, bereketi, asaleti bu şehrin her karış toprağında kendini belli ediyor.

Diyarbakır 40 yıldır ekmeğe karşı koyanlara karşı mücadele veriyor. Geçmişte burada insanlarımıza yapılan yanlışlar oldu mu? Elbette oldu. Kürt kardeşlerimizi sokağa dökerek 51 yavrumuzu öldürmediler mi? Şimdi bu Selo nerede? Yasin Börü yavrumuzu öldürmediler mi? Bunlar katil, bunlar terörist. Bu teröristlere 14 Mayıs’ta gerekli cevabı vermeye var mıyız?

‘KANDİL’DEN BAY BAY KEMAL’İ DESTEKLEYECEKLERMİŞ’

Diyarbakır annelerine bile tahammül edemeyenlerin insanlıkla ilgisi yoktur. Bunların derdi insanlarımızın çilesi olmadı. Derdi Diyarbakır olanın, silahı bırakıp bu ülkenin ortak bir geleceğinde yer almaktır. Bunlara verilen görev emperyalizmin uşaklığını yapmaktır. Sizlerin oyu ile bu milletin tüm değerlerine düşmanlık yapanların Diyarbakır’a bir faydası olabilir mi? Kandil’den bay bay Kemal’i destekleyeceklermiş. Kürt kardeşlerimi de böyle aldatacaklarını sanıyorlar.

Bunlar benim Diyarbakır annelerinin yavrularını dağa kaçırmadılar mı, bunları taciz etmediler mi? Bunlara 14 Mayıs’ta tarihi bir ders vermeye var mıyız? Bir de gittiler, bu ülkede Kürt kardeşlerime eziyet etmiş CHP’nin kurduğu masaya yancı yazıldılar. Diyarbakır’a ve 81 vilayetimize kendi gücümüzden başka kimsenin hayrı olmayacağını gördük. Tek derdimiz bu ülkedir, evlatlarımızın geleceğidir.

‘ÖZGÜR GÜVENLİ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ’

Bizim topraklarımızda başaramadıklarını Suriye’de başarmaya çalıştılar. Bugün varlar yarın olmayacaklar. Tüm hesapların bu gerçeğe göre yapılmasını istiyorum. Milletimin geleceğinde sokaklarında beyaz Toros’ların gezdiği bir Türkiye fotoğrafında yer yoktur, asla olmayacaktır. PKK’sından FETÖ’süne terör örgütlerinin siyaseti yönlendirdiği Türkiye’yi de kabul etmeyeceğiz. 85 milyonun kardeşlik içinde birlik içinde yaşadığı, özgür, güvenli bir Türkiye istiyoruz.

20 yıl önce bu Diyarbakır neydi, bugün ne? Hiç kimse inancından, dilinden ötürü horlanamaz. Tehdide yer yoktur.. Bu ülke vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini sağlayabilen bir Türkiye’dir. Girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akı ile çıktık. Şimdi yeni bir mücadelenin, yeni bir asrın eşiğindeyiz. Geçtiğimiz 21 yılda ülkemize kazandırdığımız kalkınma atılımları sayesinde bu dönemin eksiklerini telafi ettik. Türkiye Yüzyılı’nı başlatıyoruz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com