Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine koyduğu vetoyu kaldırdı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvuruları için koyduğu vetoyu kaldırmayı kabul ettiğini duyurdu.

KRONOS 28 Haziran 2022 DÜNYA

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nin ilk gününde biraraya geldiği Finlandiya ve İsveç liderleriyle yaptığı görüşme sonrası bu ülkelerin NATO üyelik başvuruları için koyduğu vetoyu kaldırdığı bildirildi.

Bugün Madrid’de Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü bir görüşme gerçekleşti. Görüşme sonunda üç ülke bir mutabakat muhtırası imzaladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg mutabakatın imzalanması sonrası basına yaptığı açıklamada Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik hedeflerini desteklemeyi kabul ettiğini bildirdi. Stoltenberg “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının önünü açan bir anlaşmaya sahip olduğumuzu duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö bilahare basına yaptığı açıklamada mutabakata göre Türkiye’nin bu hafta Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmak üzere davet edilmesini destekleyeceğini temin ettiğini belirtti. Mutabakat Zaptında kişisel isimleri içeren bir iade listesi yer almadığın belirten Niinistö sadece terörizmle ilişkili iadeler için izlenecek ilkelerin ortaya koyulduğunu kaydetti.


 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, İsveç ve Finlandiya’yı uzun süredir devam eden bağlantısız statülerini terk etmeye ve NATO’ya katılmak için başvurmaya sevk etti. Ancak Erdoğan, bu ülkelerin özellikle PKK ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği bazı gruplara verdiği desteği ileri sürerek başvurularını veto etmişti. NATO’ya üye otuz ülkeden sadece Türkiye sözkonusu ülkelerin üyeliklerini veto etmiş, diğer 29 ülke ise desteklerini açıklamıştı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com