Erdoğan kovdu, Amazon başekonomist yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sadece 5 ay çalıştıktan sonra görevden aldığı eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Semin Tümen, e-ticaret devi Amazon'un başekonomisti olarak görevlendirildi. Tümen, ekonomide 'rasyonel politikalara' dönüşü savunuyordu.

KRONOS 13 Aralık 2023 EKONOMİ

Prof. Dr. Semih Tümen

Eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, piyasa değeri 1,5 trilyon dolar olan dünya devi Amazon’un başekonomisti olarak göreve başladı.

Merkez Bankası’nda Şahap Kavcıoğlu dönemde, 25 Mayıs 2021’de başkan yardımcılığına atanan Prof. Dr. Semih Tümen, 13 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla görevden alınmıştı.

Erdoğan tarafından görevden alındıktan sonra Louisiana State Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Semih Tümen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, dünyanın en büyük şirketlerinden olan Amazon’un başekonomisti olduğunu duyurdu.

EKONOMİ POLİTİKASINI ELEŞTİRMİŞTİ

Şahap Kavcıoğlu döneminde Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz ve para politikalarının rasyonel olmadığını savunan Semih Tümen, kendisi gibi kısa sürede görevden alınan Naci Ağbal’ın “rasyonel ekonomiye dönüş” politikasını savunuyordu. Tümen, görevden alındıktan sonra Ağbal’ın yazısını paylaşarak, “Başarı şansı olmayan bu irrasyonel deneyi bir an önce terkedip Türk lirasının değerini koruyacak, Türk halkının refahını gözetecek kaliteli politikalara bir an önce dönmemiz gerekiyor” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com