Erdoğan görevden almıştı: Hafize Gaye Erkan hakkında çarpıcı iddia

İstanbul'da gecelik konaklama ücreti 120 bin TL'yi bulan bir otelde kalan eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan haziranda sürpriz bir koltuğa mı geçecek?

KRONOS 09 Mayıs 2024 EKONOMİ

Adalat ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri veCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden aldığı Hafize Gaye Erkan hakkındaki çarpıcı bir iddia kulisleri hareketlendirdi.

Edinilen bilgiye göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Şahap Kavcıoğlu görevden alınacak ve yerine Hafize Gaye Erkan atanacak.

ERKAN, ŞAHAP KAVCIOĞLU’NUN PEŞİNDEN GİDİYOR

Gerçek Gündem’in haberinde Erkan’ın BDDK Başkanlığı koltuğuna geçer geçmez iki kamu bankasının genel müdürü de değişecek. Ziraat Bankası ile Halkbank genel müdürlerinin değişebileceği belirtiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in haziran ayı başında Hafize Gaye Erkan’ın BDDK Başkanı olarak ataması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna ettiği konuşuluyor.

28 Mayıs 2023’te yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin akabinde Mehmet Şimşek’i Hazine ve Maliye Bakanı koltuğuna geçiren Erdoğan Hafize Gaye Erkan’ı Şahap Kavcıoğlu’nun yerine TCMB Başkanı olarak tayin etmişti.

İKİ KAMU BANKASI İÇİN KRİTİK DEĞİŞİKLİK

8 Haziran 2023’te Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle başkan olan Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk kadın başkanı olmuştu.

Ancak Erkan’ın görev süresi kısa sürdü, hakkında çıkan iddialar sonrası 2 Şubat 2024 tarihinde Merkez Bankası başkanlığından alındı ve yerine Fatih Karahan atandı.


 

Ziraat Bankası, Halkbank ile Vakıfbank’ın genel kurulları 6 Haziran 2024 Perşembe günü saat 10.00’da toplanacak. Genel kurullarda yönetim ve denetim kurulu üyelerinin seçimi de yapılacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com