Erdoğan’dan geri vites: İsrail ile bağları tamamen koparmak olmaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu "silip attıklarını" ama İsrail'le bağları koparmak gibi bir gündemleri olmadığını söyledi.

KRONOS 04 Kasım 2023 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu “silip attıklarını” ama İsrail’le bağları koparmak gibi bir gündemleri olmadığını belirtti.

Türk Devletleri Teşkilatı zirvesi için gittiği Kazakistan’dan dönerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, kendisinin İsrail ile bir temasının olmadığını, ancak MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın hem İsrail hem de Filistin ve Hamas taraflarıyla temas halinde olduğunu söyledi.

“Netanyahu hiçbir şekilde bizim için muhatap alınabilir biri değil artık. Onu sildik attık.” diyen Erdoğan, “Bu konudaki kararı İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde yapacağımız görüşmelerle vereceğim. Oradaki havayı bir görelim” diye devam etti.

İsrail’le ilişkilerin koparılmasının gündemde olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Bağları tamamen koparmak, hele hele uluslararası diplomaside öyle bir şey olmaz” diye konuştu

Erdoğan, Kalın ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la birlikte “diplomasinin tüm imkanlarını kullanmakta olduklarını” ve nihai hedeflerinin barışı tesis etmek olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı, Batı’nın İsrail’e verdiği desteği değerlendirirken bir Alman siyasetçinin kendisine, “Bizim İsrail’e borcumuz var, açıkça biz bu borcu ödüyoruz” dediğini aktardı

28 Ekim’deki Büyük Filistin Mitingi’nde kullandığı “Bunların tamamının İsrail’e borcu var. Ama Türkiye’nin İsrail’e borcu yoktur.” ifadelerini hatırlatan Erdoğan, “Holokost var ya. Şimdi diyetini ödüyorlar” dedi.

Batı’da yönetimler İsrail yanlısı bir tutum izlese de bunun tabanda tam karşılık bulmadığını iddia eden Erdoğan, “Devlet yöneticileri sussa da halklar susmuyor görüyorsunuz. Avrupa sokaklarında onca yasağa, onca engellemelere rağmen halklar adalet istiyor meydanlarda” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com