Erdoğan, kabine toplantısını böldü: Abbas ve Herzog’la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'de çatışmalar devam ederken kabine toplantısına ara vererek Filistin lideri Mahmud Abbas, Lübnan Başbakanı Mikati ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüştü. Görüşmede, kalıcı barışın sağlanması için Türkiye'nin gayretlerinin artarak süreceğini ifade ettiği öğrenildi.

KRONOS 09 Ekim 2023 GÜNDEM

Fotoğraf: Depo Photos

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, “İsrail’in Hamas’a yanıtı Ortadoğu’yu değiştirecek” açıklaması üzerine diplomasi trafiği sıklaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşmesinin ardından bir paylaşımda bulundu. “Türkiye’nin ateşkes çağrısını teşvik ettim” ifadelerine yer verdiği sosyal medya mesajını bir süre sonra sildi.

Bu hararetli saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çatışmaların devam ettiği İsrail, Filistin ve Lübnan liderleriyle telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

MAHMUD ABBAS İLE GÖRÜŞME
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la kabine toplantısına bir süre ara vererek telefonda görüştü.

Görüşmede, İsrail ve Filistin’de yaşananlar ile bölgedeki gerilime ilişkin son gelişmeler ele alındı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin bölgede çatışmaların son bulması ve bir an önce sükunetin sağlanması için her türlü gayreti gösterdiğini ifade etti.

LÜBNAN LİDERİNİ DE ARADI
Erdoğan bu görüşmenin ardından Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede İsrail-Filistin gerilimi çerçevesinde bölgede artan çatışmalar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, çatışmaların sona ermesi için Türkiye’nin gayret göstermeye devam edeceğini belirtti.

HERZOG İLE KRİTİK GÖRÜŞME
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, İsrail ve Filistin’de yaşananlar ile bölgedeki gerilime ilişkin son gelişmeler ele alındı.


Gazze halkının topluca, ayrım gözetmeksizin zarar görebileceği bir adımın, bölgede yaşanan acıları ve şiddet sarmalını daha da artıracağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini ve bölgede sükunetin bir an evvel tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, bölgedeki endişe verici çatışmaların sonlandırılması ve kalıcı barışın sağlanması için Türkiye’nin gayretlerinin artarak süreceğini ifade etti.

Öte yandan bölgede savaş üçüncü gününde de devam ediyor. Ve AB ile Avusturya’nın Filistin’e verdikleri maddi desteği çekmeleri çok konuşuluyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com