Erdoğan, Koç Holding’in aldığı Kalamış Yat Limanı ihalesini iptal etti

Koç Holding, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla iptal edildiğini duyurdu. Türkiye'nin ikinci büyük yat limanı olan Kalamış Yat Limanı, Koç Holding'e ait Art-Tek Firması'na 2 milyar 531 milyon TL'ye verilmişti.

KRONOS 21 Ocak 2022 EKONOMİ

Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne (TDİ) ait Kalamış Marina'nın işletme hakkı 40 yıllığına devredilecek.

Koç Holding, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesinin iptal edildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Resmi Gazete’de 12 Kasım 2021 günü yayınlanan kararı ile Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesini onaylamıştı.

Koç Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderdiği bildirimde, ihalenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından iptal edildiği ve kararın bugün tebliğ edildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Bahse konu ihalenin 19 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile iptal edildiği 21 Ocak 2022 tarihinde Tek-Art’a tebliğ edilmiştir” denildi.

İhaleyi Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Turizm Tesisleri A.Ş.’nin kazandığı şu ifadelerle duyurulmuştu:  “Özelleştirme kapsam ve programında bulunan Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi’ne ait Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın; 2 milyar 531 milyon  TL bedelle en yüksek teklifi veren Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri A.Ş.’ye İhale Şartnamesi çerçevesinde 40 yıl süreyle işletme hakkının verilmesine, Şirketin sözleşmeyi imzalamakta imtina etmesi ya da yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde teminatının idare lehine irat edilmesine ve ihalenin iptaline dair kararın onaylanmasına karar verilmiştir.”

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK YAT LİMANI

1987 yılından itibaren hizmet veren liman, 7 Mart 2011’de özelleştirme kapsam ve programına alınmıştı.

1.291’i denizde ve 220’si karada olmak üzere toplamda 1.511 yat bağlama kapasitesi ile Türkiye’nin ikinci, İstanbul’un en büyük yat limanı olan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, İstanbul’da bulunan toplam kapasitenin yüzde 23,8’ini, Türkiye’nin ise yüzde 6’sını temsil ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com