Erdoğan: Mart ayının başından itibaren kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mart ayının aşılamada büyük mesafe kat edileceği bir ay olacağını belirterek, "Bu çerçevede illerimizi bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz"dedi.

KRONOS 17 Şubat 2021 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayı başından itibaren koronavirüsle kademeli normalleşme sürecini başlatacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, son kabine toplantısı sonrasında okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçişle ilgili açıklama yaptıklarını belirterek, “Bugünkü toplantımızda da salgının dünya, ülkemiz ve şehirlerimiz bazındaki seyrini ayrıntılı olarak tekrar değerlendirdik. Kimi şehirlerimizde karşımıza gayet iyi bir fotoğraf çıkarken, kimi şehirlerimizde sıkıntının ciddi düzeyde olduğunu gördük. İnşallah devlet ve millet olarak el ele verip bu musibetin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Aşı çalışmaları, 5,5 milyonun hemen hemen üzerinde aşılama kampanyasını tamamladık. Neredeyse bunun dünyada benzeri yok. Halihazırda 5 milyon 700 bin aşılama sayısına ulaşmış durumdayız. İlk etapta ihtiyaç duyacağımız aşılarla ilgili gereken bağlantıları yaptık, tedariklerini parça parça gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Mart ayında aşılamada büyük bir mesafe katedilen bir ay olacağını belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Mart aşılamada çok büyük mesafe katedeceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli şekliden sınıflandıracağız.”

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI KADEMELİ OLARAK KALDIRIYORUZ’

Erdoğan, işlerine ara veren esnafı rahatlatacak adımlar atacaklarına işaret ederek, “İşine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Öğrencilerimizin durumu da illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir. Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Tabii burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü o kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi o kadar hızlı ilerleyecektir. Türkiye salgın krizini başarıyla yürütmüş bir ülkedir. Tüm vatandaşlarımda bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com