Erdoğan: Romanya vatandaşları Türkiye’ye kimlikle seyahat edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu ile yaptığı görüşmenin ardından Romanya vatandaşlarına vize muafiyeti getirildiğini açıkladı.

KRONOS 21 Mayıs 2024 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu ile Anlaşmaların İmza Töreni ve Ortak Basın Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Romanya vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle seyahat edebileceklerini açıkladı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başlıkları şöyle:

Başbakanlığım döneminde 2011 yılında Romanya ile işlişkileirmizi stratejik ortaklık seviyesine taşımıştık. Bugün de sayın başbakanla imzaladığımız ortak bildiriyle Türkiye-Romanya yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyinin tesisini temin ettik.

Karşılık ticaret hacmimiz 2 yıl üst üste 10 milyar dolar seviyesini aştı. Hedefimiz 15 milyar dolara ulaşmaktır. Bu doğrultuda emin adımlarla ilerliyoruz. Şirketlerimizin Romanya’ya yatırımları 8 milyar dolara yaklaştı.

“SAVUNMA SANAYİİ İŞ BİRLİĞİNDE ÖNEMLİ İVME KAZANDIK”

Enerji alanında işbirliğimizi artırmanın yolları üzerinde durduk. Savunma sanayii, ve askeri alandaki iş birliğimiz Romanya ile ilişkimizin önemli sac ayaklarından birini teşkil ediyor. Hem bu alanda hem savunma sanayii iş birliğinde son yıllarda önemli bir ivme kazandık.

Karadeniz’de kıyıdaş ve NATO müttefiki iki ülke olarak Romanya ile birlikte çalışıyoruz. Malumunuz Bulgaristan’ın da katılımıyla birlikte Karadeniz’de mayın karşı tedbirleri görev grubunu ihtas ettik.

Terörle mücadele de görüşmelerimizin gündeminde yer aldı. Terörle mücadelede Romanya’dan beklentilerimizi sayın başbakanla paylaştık. Türk ve Türk Tatar toplumlarını dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Soydaşlarımızın Roman toplumuyla uyum içinde yaşamalarından memnuniyet duyuyoruz. Buna imkan tanıyan Rumen makamlarına teşekkür ediyoruz.

ROMANYA VATANDAŞLARI KİMLİKLE SEYAHAT EDEBİLECEK

Rumen vatandaşlarının ülkemize kimlikle seyahatini mümkün kılacak düzenlemeyi hayata geçirdiğimizi bu vesileyle duyurmak istiyorum.

ALTI ANLAŞMA İMZALANDI

Erdoğan ve Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iki ülke arasında altı anlaşma imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Romanya Ekonomi, Girişimcilik ve Turizm Bakanlığı Arasında Turizm Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzaladı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com