Erdoğan talimat verdi: Döviz alanlar hakkında inceleme başlatıldı

Hükûmet Türk Lirası'ndaki değer kaybını polisiye tedbirlerle durdurmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bağlı Devlet Denetleme Kurulu döviz alan ya da satan şahıs, banka ve şirketler hakkında inceleme başlattı. Kurulun her nevi belge ve bilgiyi talep etme hakkı var.

KRONOS 27 Kasım 2021 EKONOMİ

Doların 13,50 TL ile tarihteki en yüksek seviyeye tırmandıktan sonra 12,33 TL’ye gerilemesine rağmen döviz piyasalarında tansiyon düşmüyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüksek tutarlı döviz alanların tespit edilmesi için Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) talimat verdi. Söz konusu talimat “dolaylı sermaye kontrolü” şeklinde yorumlanıyor.

Kurulun yüksek tutar olarak “tek seferde 100 bin dolar ve üzeri tutara tekabül eden döviz işlemlerini” esas alacağı iddia edildi. Bir sonraki safhada ise eşiğin 50 bin dolara indirileceği belirtiliyor.

HEM ŞAHISLAR HEM DE ŞİRKETLER MERCEK ALTINDA

AKP’ye yakın çizgide yayın yapan ve “yandaş” diye nitelendirilen Sabah gazetesinin haberine göre; döviz işlemleri mercek altına alındı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan DDK’ya “Döviz  kurlarında anormal artışlar var, sebeplerini araştırın.” talimatı verdi.

DDK’nın ilk olarak başta dolar ve euro olmak üzere yüksek meblağlı döviz alan şahıs ve şirketler hakkında bilgi toplayacağı belirtiliyor.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı ve ekibi, araştırma sonucunu bir rapor haline getirerek eğer bir suç tespit edildiyse işlem yapılmak üzere ilgili kurumlara gönderecek.

DEVLET DENETLEME KURULU HER BELGEYİ TALEP EDEBİLECEK 

DDK; kuruluş ve birimlerin her kademe ve rütbedeki görevlileriyle doğrudan yazışmaya, gerekli gördüğü elektronik ve fiziki ortamdaki gizli veya açık her türlü bilgi, belge, defter, kayıt, envanter, malzeme, mühimmat, taşınır ve taşınmazları işlem ve olayın her safhasında incelemeye, mahiyetleri uygun olanları gerektiğinde belirlediği yere istemeye veya getirtmeye, bilgi almak üzere her kademe, rütbe ve sınıftan ilgilileri çağırmaya, kurum ve kuruluşlardan temsilci istemeye yetkili.


Kurul kendisine intikal eden konulardan gerekli görülenleri ilgili mercilere aktarabiliyor. Ayrıca DDK, gizli ve açık her türlü bilgi ve belgeyi, kamu kurumları ile bankalar dahil diğer gerçek ve tüzel kişilerden talep edebiliyor.

Denetleme faaliyetine yardımcı olmak üzere kurum ve kuruluşların her kademe ve rütbedeki personel kurul tarafından görevlendirebiliyor ve ilgili mevzuat çerçevesinde bilirkişi görevlendirilebiliyor. Kuruluşlarca başlatılan denetlemeleri koordine edebilir veya gerektiğinde işe el koyarak yapılmış çalışmalarla ilgili bilgi ve belgeleri devralabiliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com