Erdoğan’a en yakın isim görevlerinden bir bir ayrılıyor

2021 yılına kadar "bir koltuğa üç-dört karpuz" sığdıran bürokratlardan biri olan Hüseyin Aydın sessiz sedasız köşesine çekildi. Aydın, Turkcell'e de vade etti.

KRONOS 11 Haziran 2022 EKONOMİ

Hüseyin Aydın

Daha önce Ziraat Bankası’nda genel müdür iken, Türkiye Bankalar Birliği ile Ziraat Katılım’da yönetim kurulu başkanlığı görevlerini de üstlenen Hüseyin Aydın son olarak cep telefonu operatörü Turkcell’deki koltuğuna da veda etti. Aydın, 2015’ten beri Turkcell’de yönetim kurulu üyesiydi.

“Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en yakın isimlerden biri” olarak gösterilen Hüseyin Aydın, aynı anda en az üç farklı kurumda üst düzey görev üstlenmişti.

Aydın hâlihazırda sadece Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda oturuyor. 2021 yılı şubat ayında Ziraat Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği nezdindeki görevlerinden istifa etmesi bankacılık kulislerinde şaşkınlıkla karşılanmıştı.

RAHATSIZ MI, RAHATSIZLIK SEBEBİ Mİ?

Paramedya’nın iddiasına göre, rahatsızlığı sebebiyle görevlerinden istifa etti. Ancak haberde rahatsızlığına dair herhangi bir ayrıntıya yer verilmedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Fahrettin Poyraz’ın yerine atanan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın üç yerden aylık toplam 136 bin 500 TL maaş aldığını açıklamıştı.

Yavuzyılmaz’ın iddiasına göre; Aydın, huzur hakkı ya da maaş olarak Turkcell’den 56 bin TL, Ziraat Katılım Bankası yönetim kurulu başkanlığından 18 bin TL, Tarım Kredi Kooperatifleri’den  62 bin 500 TL alıyor.

HÜSEYİN AYDIN KİMDİR?

Hüseyin Aydın, 1959 yılında Artvin’in Borçka ilçesinde doğdu. Lisans eğitimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Fakültesi’nden mezun olan Hüseyin Aydın, meslek hayatına Ziraat Bankası’nda müfettiş yardımcısı olarak başladı.

Ziraat Bankası’nda çeşitli görevlerde bulunan Hüseyin Aydın, 28 Mart 2003-13 Nisan 2005 tarihleri arasında Halk Bankası yönetim kurulu murahhas üyeliği ve 28 Nisan 2004-12 Kasım 2004 tarihleri arasında Mülga Pamukbank T.A.Ş. yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttü.


 

14 Nisan 2005-31 Mayıs 2005 tarihleri arasında Ziraat Bankası yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapan Aydın, 31 Mayıs 2005 tarihinde Halk Bankası genel müdürü oldu.

15 Temmuz 2011 tarihinde Ziraat Bankası genel müdürlüğüne tayin edilen Hüseyin Aydın, Türkiye Bankalar Birliği Başkanlığı görevini de yürütmekteydi. Aydın, bu görevlerini 2021 yılının mart ayında Alpaslan Çakar’a devretti.

Hüseyin Aydın evli ve iki çocuk babasıdır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com