Erdoğan’dan esnafa kredi desteği açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam kapanma sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere 1100 TL verileceğini, esnafa kira yardımını uzattıldığını, mikro ve küçük işletmelere üç yıl ödemesiz ve faizsiz kredi verileceğini söyledi. Erdoğan, iş sözleşmelerinin fesih yasağının Haziran ayı sonuna kadar uzatıldığını belirtti.

KRONOS 29 Nisan 2021 GÜNDEM

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihiyaç sahibi ailelere hane başı 1100 TL yardıma yeniden başladıklarını belirterek, esnafa kira desteğinin uzattıklarını, küçük işletmelere üç yıl ödemesiz faizsiz kredi vereceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı’nda yaptığı konuşmada,  memurlara ve esnaflara vereceği müjdeler olduğunu belirterek, şunları söyledi: ”

“Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 TL’den 1100 TL’ye yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibariyle hesaplara yatırıyoruz. Salgının faaliyetlerini olumsuz etkilediği esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 TL gelir desteği 750 ve 500 lira arasındaki kira desteğini uzatıyoruz.

Ayrıca TEZ KOOP kefaletiyle kredi kullanan esnaflarımızdan taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TEZ KOOP tarafından bankaya ödenmiştir.”

İŞTEN ÇIKARMA 30 HAZİRAN KADAR ERTELENDİ

İş sözleşmelerini fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatıldığını ifade eden Erdoğan,  “Kısa çalışma ödeneğinin Haziran sonuna kadar uzatıldığını zaten açıklamıştık. KOSGEB vasıtasıyla yeni destek programını başlatıyoruz. Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş istihdamını koruyan mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır.” dedi.

İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 Tl’lik nakdi yardımı 1100 liraya çıkararak yeniden başladıklarını ifade eden Erdoğan, “Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik” dedi.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com