Erdoğan’dan Kaşıkçı cinayeti sonrasında Suudi Arabistan’a ilk ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şubat ayında Suudi Arabistan'a gideceğini açıkladı. Bu, Erdoğan'ın 2018 yılında işlenen Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tuttuğu Suudi Arabistan'a gerçekleştireceği ilk ziyaret olacak.

KRONOS 03 Ocak 2022 GÜNDEM

Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yeniden masaya oturmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin İstanbul’da düzenlediği etkinliğin çıkışında, Suudi Arabistan’la Türkiye arasındaki ihracat sorununu çözmesini isteyen bir iş kadınına verdiği yanıtta, “Tamam da dur bakalım. Şu anda Şubat’ta beni bekliyor. Söz verdi, ben de Şubat’ta Suudi Arabistan’a ziyaretimi yapacağım” dedi. Bu ziyaret, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de öldürülmesinin ardından Erdoğan tarafından Suudi Arabistan’a düzenlenen ilk ziyaret olacak.

Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi, Ankara ile Riyad arasındaki çalkantılı ilişkilerin daha da bozulmasına neden olmuştu. Erdoğan, bu cinayetin sorumlusu olarak doğrudan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın adını hiçbir zaman anmasa da olayla ilgili olarak üst düzey Suudi yetkilileri suçlamıştı.

Suudi Arabistan ise 2018’deki kur kriziyle boğuşan Türkiye ekonomisi üzerindeki baskıyı gayriresmi bir boykotla artırma çabası içine girmişti. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, Suriye ve Libya’daki savaşlarda izledikleri politikalar nedeniyle de gerilmişti.


Ancak Türkiye son dönemde Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölgesel rakipleriyle ilişkilerini düzeltme arayışında.Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye’ye 2012’den beri gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyarette, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan geçen Kasım ayında Ankara’da Erdoğan’la bir araya gelmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen Mayıs ayında Kaşıkçı cinayeti sonrası ilk kez Suudi Arabistan’a gitmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com