Erdoğan’dan Ukrayna’nın NATO üyeliğine yeşil ışık: Hak etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, NATO üyeliği konusunda 'istediğini aldı.' Erdoğan, Ukrayna'nın NATO üyeliğini hak ettiğini söylerken, Zelensky ise "Türkiye'ye minnettarım" dedi.

KRONOS 08 Temmuz 2023 DÜNYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Vahdettin Köşkü’nde görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de ülkesini işgale başlamasından bu yana ilk kez Türkiye’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zelensky ile İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde görüştü. Yaklaşık 2,5 saat süren ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, son yıllarda yaşananlara rağmen Türkiye-Ukrayna dostluğunun güçlendiğini, Ukrayna halkının savaşta ülkesinin toprak bütünlüğünü savunduğunu söyledi. Ukrayna’nın bağımsızlığını desteklerini tüm platformlarda ifade ettiklerini belirten Erdoğan, “Savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çaba harcayan ülke olduk” dedi.

‘ŞÜPHESİZ NATO’YA ÜYELİĞİ HAK EDİYOR’

Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği hak ettiğini söyleyen Erdoğan, “Şüphesiz Ukrayna NATO’ya üyeliği hak ediyor. Her zaman ısrarla savunduğum bir hususu tekrar vurgulamak istiyorum. Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen barış arayışlarına bir an evvel geri dönülmesi en samimi arzumuzdur” ifadelerini kullandı.

‘MÜTEAHHİTLİK ŞİRKETLERİMİZ UKRAYNALI DOSTLARIMIZA YARDIMCI OLACAKTIR’ 

Savaş sonrası Ukrayna’nın yeniden imarı konusunda ‘yardımcı olacaklarını’ kaydeden Erdoğan, “Ukrayna’nın yeniden ayağa kaldırılmasında her türlü desteği vereceğiz. Ukrayna’da lider konumda olan müteahhitlik şirketlerimiz, ülkenin yeniden imarında da Ukraynalı dostlarına yardımcı olacaktır. Ukrayna’nın geleceğine güvenle bakmamızın en önemli sebeplerinden biri de Kırım Tatar Türklerinin ülkelerinin özgürlüğe kavuşması için canla başla mücadele etmesidir. Soydaşlarımızın haklarının ve hukuklarının garanti altına alınmasındaki ve özerklik statülerinin tahkim edilmesindeki emeklerinden ötürü Sayın Zelenskiy’ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu vesileyle hayatını kaybeden tüm Ukraynalılar için baş sağlığı dileklerimi tekrarlıyorum. Ukrayna’yla dayanışma içinde olurken, savaşın müzakereler temelinde sona erdirilmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Görüşmelerimizin ülkelerimiz, bölgemiz ve uluslararası toplum için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kıymetli dostum ve saygıdeğer heyet üyeleri başta olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Erdoğan, süresi 17 Temmuz’da dolacak Tahıl Koridoru Anlaşması’nın da uzatılması için çalıştıklarını vurguladı.

ZELENSKİY: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ İÇİN MİNNETTARIM

Volodimir Zelensky ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesi dolayısıyla tebrik ederek “Ülkemiz ve halklarımız için barış isteyen herkese teşekkür etmek için buradayım” diye konuştu.

Karadeniz’in güvenlik ve iş birliği alanı olması gerektiğini, kesinlikle herhangi bir savaş, kriz alanı ya da dondurulmuş kriz alanı olmaması gerektiğini söyleyen Zelensky, “Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan değişmez desteği için minnettarım” dedi.

Öte yandan Zelensky, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’daki durumu da görüştüklerini belirterek “Karadeniz tahıl girişimine ve Ukrayna’dan tahıl inisiyatifine olan desteğiniz için minnettarım” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Ukrayna’nın barış planına olan desteği için de minnettar olduklarını ve bu barış planını hayata geçirmek için çalıştıklarını kaydeden Zelensky, “Türkiye, bu barış planı kapsamında liderlik konumunu üstlenmeye hazır” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com