Erdoğan’ı kurtardı, Hakan Fidan’la tapesi var, polis yumrukladı: AKP’li Faruk Koca kimdir?

Ankara'da Hakem Halil Umut Meler'e yumruk atmasıyla gündeme gelen eski AKP Milletvekili Faruk Koca'nın bu ilk vukuatı değil. Koca, daha önce de polise yumruk atmakla gündeme gelmişti. İran adına casusluk davasında ise Hakan Fidan'la konuşma tapesi soruşturma dosyasına girmişti. İşte bir Faruk Koca portresi...

KRONOS 12 Aralık 2023 GÜNDEM

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca. (Abdurrahman Antakyalı - Depo Photos)

Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının ardından sahaya inen Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, maçın hakemi Halil Umut Meler’e yumruk attı. Yumruk nedeniyle yere düşen Meler, tekmeyle darp edildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Meler’e yönelik saldırıda sorumluluğu bulunanlar hakkında adli soruşturma başlatıldığını duyururken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise “Faruk Koca emniyet güçlerimizin gözetiminde hastanede tedavi görmektedir. Tedavi sonrası gözaltı işlemleri gerçekleştirilecektir. Hakemimize saldırıda bulunan diğer 2 kişi gözaltına alınmıştır” açıklamasında bulundu.

AKP de olayın ardından Koca’nın partiden ihraç talebiyle disipline sevk edildiğini bildirdi. AKP’den yapılan açıklamada, Koca’nın partiden ihracı istemiyle disipline sevk edildiği, konunun Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK) görüşüleceği belirtildi.

Türkiye’nin konuştuğu yumruklu saldırının baş kahramanı Faruk Koca ise en çok merak edilen isim oldu. Peki Faruk Koca, saldırıyla gündeme gelmeden önce ne yapıyordu?

Faruk Koca ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

FARUK KOCA KİMDİR?

Faruk Koca 1964 yılında Ankara’nın Bala ilçesinde doğdu.

Lise mezunu olan Faruk Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP’den 22. ve 23. Dönem Ankara Milletvekilli olarak görev aldı. Evli ve dört çocuk babası olan Koca, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı olarak görev alıyor.

Koca’nın bilinen en önemli özelliklerinden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014’te Cumhurbaşkanı seçilince taşındığı, 12 yıl oturduğu Keçiören’deki evinin sahibi olması.

ERDOĞAN’IN BALYOZLU KURTARILMASINDA BAŞROLDEYDİ 

Faruk Koca, milletvekili olduğu yıllarda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kilitli ve baygın halde olduğu zırhlı aracın camını balyoz ile kırarak Erdoğan’ın hastaneye yetişmesini sağlamıştı.

Koca, 2021 yılında Ankaragücü’nde gerçekleştirilen olağan genel kurulda 1058 oyun 802’sini alarak kulüp başkanlığa seçilmişti. Koca, 1 yıl önce Süper Lig’de Fair Play/Adil Oyun Başkan/Yönetici Ödülü’nü de almıştı.

Faruk Koca’nın polise tokat olayı, dönemin gazete haberlerine böyle yansımıştı.

POLİSE YUMRUK İDDİASIYLA GÜNDEME GELDİ 

Faruk Koca, daha önce de yumruklu bir vaka ile gündeme gelmişti. Faruk Koca’nın, daha önce polislere de tokat attığı ortaya çıktı. AKP eski milletvekili Faruk Koca, 2009 yılında hac dönüşü Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda görevli polislerle tartıştığı ve polise tokat attığı iddia edilmişti. Olay sırasında Faruk Koca’nın yanında olan Trabzon Milletvekilliği yapmış Mustafa Cumhur ise tartışma olduğunu ama tokat olayının olmadığını söylemişti.

KÜRŞAT TÜZMEN’LE YUMRUKLAŞMANIN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ

Faruk Koca, milletvekilliği döneminde Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen isimlerden biriydi. Öyle ki AKP grubunda gerçekleşen bir takım konuları “Erdoğan’a hemen bildirmesiyle” ünlenmişti. Gazeteci özlem Akarsu Çelik, hakeme saldırı sonrası gündem olan Koca’nın o dönem nasıl çalıştığını, sosyal medya hesabından şöyle aktardı:

“2010’dan Faruk Koca anekdotu: Hükümetin parti kapatmayı zorlaştıran anayasa değişikliği maddesi, AKP 8 fire verince reddedildi. Mv. Faruk Koca, 8 kişilik listeyi Başbakana verdiği iddiasıyla tepki çekti. Eski Bakan K.Tüzmen Genel Kurul’da Koca ile yumruklaşmanın eşiğinden döndü.

O dönem parlamento ya da başbakanlık muhabirliği yapanlar Faruk Koca’nın gücünü ve dönemin Başbakanı Erdoğan ile yakınlığını iyi hatırlar.”

SELAM TEVHİD DOSYASINDA İSMİ HAKAN FİDAN’LA TAPEYE GİRDİ 

Faruk Koca’nın adı, İran adına casusluk yapılma iddiasıyla açılan Selam Tevhid Kudüs Ordusu isimli soruşturmada en dikkat çekici isimlerden biri olarak yer almıştı. Kamuoyunda “İrancı” olarak bilinen Koca, örgütün Türkiye yapılanmasına kurmakla suçlanıp 12 hapse mahkum edilen Hakkı Selçuk Şanlı’yla irtibatlı çıkmıştı. Selam Tevhid dosyasında telefonu dinlenen Faruk Koca’nın, dönemin MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la telefon konuşması da dosyaya girmişti. “Hakan Fidan’ın dinlendiği” iddiasıyla akamete uğratılan soruşturmada, takip edilen Koca’nın Fidan tarafından aranması üzerine, Fidan’ın da dinlemeye takıldığı belirtilmişti.

TEKNİK DİREKTÖRE DE YUMRUK ATTI

Teknik Direktör Hikmet Karaman katıldığı canlı yayında, MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın kendisine de yumrukla saldırdığını söyledi. Karaman, Ankaragücü’nü çalıştırdığı dönemde Faruk Koca’nın kendisine de yumrukla saldırdığını söyledi. Karaman, “Faruk Koca, Ankaragücü’nü çalıştırırken bana da yumrukla saldırdı. O zaman açıklamadım ama şimdi açıklıyorum” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com