Erdoğan ‘hassasiyet’ istedi: Çek, senet ve hırsızlık suçlarına indirim

KRONOS 04 Aralık 2019 GÜNDEM

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün yapılan AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün infaz düzenlemesine ilişkin detaylı sunumunu dinledi.

BASİT SUÇLARDA ÇOCUKLU KADINLARA VE YAŞLILARA EV HAPSİ

Buna göre infaz yasası kapsamında basit suçlarda çocuklu kadınlara ve 65 yaşın üstündeki hükümlülere ev hapsi getirilecek. Suçun kapsamına göre de cezalarda düzenleme yapılacak.

‘BAKLAVA ÇALAN ÇOCUKLA EVE GİREN HIRSIZ BİR DEĞİL’

Bir paket kaçakçılık yapan ile bir ton kaçakçılık yapana verilen ceza; baklava çalan çocuk ile gece eve giren hırsıza verilen ceza aynı olmayacak.

Habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda hassas olunmasını istedi.

SABIKASI OLMAYANA 2 YIL DENETİM

Bakan Gül’ün 288 bin hükümlünün yüzde 91’inin 10 suçtan cezaevinde olduğunu aktarması üzerine Erdoğan, bu 10 suçtan 6’sına asla indirim yapılmaması talimatını verdi.

Erdoğan, asla indirim yapılmamasını istediği suçları terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak sıraladı.

Bunlar dışında kalan basit hırsızlık, taksirli suçlar, çek senet, hakaret, konut dokunulmazlığı gibi suçlarda indirim yapılabilecek. Bu kişilerin sabıkası yoksa iki yıl denetim altında tutulacak, iddianame düzenlenmeyecek.

BAHÇELİ İLE DE SON KEZ DEĞERLENDİRECEK

Pakete son şekli verilmeden MHP’nin de değerlendirmesinin alındığı belirtildi. MHP’nin değerlendirmesi incelendikten sonra konu tekrar Erdoğan’a sunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir araya gelerek durumu son kez değerlendirecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com