Erdoğan’ın verdiği sinyali kim aldı?

Her ne kadar tuhaflıklar olsa da kâğıt üstünde işsizlik düştü mü? Düştü. Twitter’da TÜİK’in şanlı haziran zaferine gölge düşürmek isteyenleri sakın kale almayın! Neymiş efendim, nüfus artarken işgücüne katılım nasıl 222 bin azalırmış? İstihdam 602 bin kişi artarken, işsiz sayısının 823 bin kişi azalması izaha muhtaçmış.

TURHAN BOZKURT 10 Ağustos 2021 YAZARLAR

Müjde, müjde, müjde… İşsizlik haziran ayında 250 baz puan azalmış. İşsizler ordusundan 823 bin kişi teskeresini almış ve sabah 8 akşam 5 mesaisine başlamış. Hâlihazırda üç kişiden birinin sosyal güvenceden mahrum istihdam edilmesi teferruattan ibaretmiş!

Ne mutlu bize! Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıymış, Delta varyantıymış vız gelir!

Ipsos’un 50’ye yakın ülkede halkın nabzını tuttuğu ankete Türkiye’den katılan 100 kişiden 82’sinin “Türkiye’de işler iyi gitmiyor” dese de yerli ve milli kuruluşumuz Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yedi düvele okkalı bir işsizlik oranı ile cevap verdi.

Her ne kadar tuhaflıklar olsa da kâğıt üstünde işsizlik düştü mü? Düştü. Twitter’da TÜİK’in şanlı haziran zaferine gölge düşürmek isteyenleri sakın ola kale almayın!

Neymiş efendim, nasıl olur da nüfus artarken işgücüne katılım 222 bin azalırmış? İstihdam 602 bin kişi artarken, işsiz sayısının 823 bin kişi azalması izaha muhtaçmış.

Resim

İşgücüne dahil olmayan sayısı ise 309 bin kişi artmış. Bu tabloyla işsizlik de bitermiş, enflasyon da tek haneye inermiş!

İşsizliğin yüzde 13,2’den yüzde 10,6’ya gerilemesi için milyarlarca liralık yeni yatırım yapılması gerekiyormuş… Kriz devam ederken kronik işsizlikte bir ayda böylesine keskin bir düşüşü iktisatçıların hafsalası almıyormuş…

ERDOĞAN’DAN ENFLASYON VE FAİZ SİNYALİ

İyi güzel de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ağustos’ta ATV’ye verdiği mülakatta düğmeye basmadı mı? Faizlerin indirileceğini belirterek, “Buradan bir yerlere sinyalimi veriyorum.” demedi mi? Hâl böyle iken niye hâlâ bir takım zevat devletimizi zayıf gösterme gayretinde?


 

Erdoğan’ın sinyalinin iki muhatabı vardı. Biri Merkez Bankası, diğeri TÜİK. Sinyalin gereğini yapan TÜİK devamını da getirecek. Muhtemelen kâğıt üzerinde işsizlikteki düşüşü enflasyonun zirveden inişi takip edecek.

Enflasyon indikçe de gelsin faiz indirimleri.12 Ağustos’ta haftalık repo faizini yüzde 19’dan aşağı çekmek intihar olur tabii.

Tüketici fiyatlarının (TÜFE) yüzde 19, üretici fiyatlarının (ÜFE) yüzde 45 arttığı bir dönemde değil indirmek, bilakis faiz artırılmalı ki sıcak para Türkiye’den kaçmasın! Onlar da faizin inmemesi ile idare edecekler artık. Bugüne kadar yedikleri kaymaklı oranlara saysınlar…

Ne de olsa döviz açığını kapatmak için dünyanın en yüksek 7’nci repo faizine alıştı sıcak para baronları.

Erdoğan’ın yol haritasında birkaç kavşak sonra seçim olduğuna göre Merkez Bankası faiz indirimine sonbaharda başlar.

Ötesi var biraz da sen oyalan…

İletişim için:
[email protected]

Twitter: @turhanbozkurTV

YouTube: https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Facebook: https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com