Erdoğan’ın Sivas Katliamı failinin cezasını kaldırması Danıştay’a taşındı

Erdoğan'ın Sivas Katliamı hükümlüsü Hayrettin Gül’ün cezasını hastalık gerekçesiyle kaldırmasına ilişkin kararı yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay'a taşındı.

KRONOS 06 Ekim 2023 GÜNDEM

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren halk ozanı Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas Katliamı hükümlüsü Hayrettin Gül’ün cezasını hastalık gerekçesiyle kaldırmasına ilişkin kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay’a dava açtı.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, başvuruda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insanlığa karşı suçlarda af yetkisini kullanamayacağı, bunun uluslararası sözleşme ve protokollere aykırı olduğu vurgulandı.

Başvuruda, “Bu af, Sivas Madımak Katliamı benzeri insanlığa karşı suçların her an yeniden icra edilebilme koşullarının ne yazık ki halen ve yaygın olarak bulunduğu toplumsal yapıda, şeriat odaklarını cesaretlendirecek bir sonuç yaratacaktır” denildi.

‘YAKIN YAKIN’ DİYE BAĞIRAN İSİM

Dilekçede, Hayrettin Gül’ün Madımak Oteli önünde araçların ters çevrildiği bir sırada “yakın, yakın” diye bağırarak sanıkları yönlendirdiği, olayın asli faili olduğu belirtildi.


 

Emniyet Amiri Sami Ece’nin Hayrettin Gül’ü teşhis ve duruşma tutanağındaki anlatımı ise şöyle özetlendi:

“Otele taş attı. Slogan atıyordu. Ayrıca ‘Yakın!’ diye bağırıyordu. Topluluğu otel önünden uzaklaştırmak için gayret sarf ederken, ‘Siz Müslüman değil misiniz? Kafirleri niye koruyorsunuz?’ diye bize bağırdı. Ben onu itekledim. Bu sefer ‘Bunkar kafir!’ diye topluluğa seslendi. Halkı polise karşı kışkırtmaya başladı.”

Dilekçede, Cumhurbaşkanı’nın af kararının adaleti bütünüyle ihlal eden bir işlem olduğu belirtildi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com