‘Erdoğan’ın talimatıyla’: Ermeni soykırımına, karşı argüman geliştirilecek

Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ermeni soykırımına ilişkin gelişmelere yanıt vermek ve strateji geliştirmek için ‘özerk ve sivil yeni bir yapı’ kurulması" talimatı verdiği iddia edildi.

KRONOS 23 Haziran 2020 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Ermeni soykırımına ilişkin gelişmelere yanıt vermek ve strateji geliştirmek için ‘özerk ve sivil bir yeni yapı’ oluşturulması önerisinin ele alındığı  belirtildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Erdoğan, brifingden sonra gerekli çalışmalar için talimat verdi. Edinilen bilgiye göre, Ermeni soykırımıyla ilgili yeni bir strateji geliştirilmesi önerisi, bundan üç ay önce ABD Kongresi’nde yeni bir Ermeni Tasarısı’nın gündeme geldiği ve ABD mahkemelerinde Ermeniler tarafından açılan davaların görüldüğü sıralarda gündeme geldiği aktarıldı. Ancak, koronavirus salgını nedeniyle buna dair toplantının geçtiğimiz haftalarda yapılabildiği bildirildi.

ÖNERİNİN SAHİBİ CEİL ÇİÇEK

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda, önerinin sahibi kurul üyesi Cemil Çicek ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Seyit Sertçelik bu konuda brifing verdiği kaydedildi. Toplantıda, “Ermeni soykırımıyla ilgili ‘iddialarla’ ilgilenen, bu konuda argüman ve strateji geliştiren tek bir kurumun olmadığı” dile getirildi. Konu başlığına bağlı olarak, “ilgili bakanlıkların devreye girdiği, ancak bütüncül bir siyaset geliştirilemediğinin” ifade edildiği aktarıldı.

5 üniversitenin katılımıyla hazırlanan raporun söz konusu toplantıda ele alındığı, Erdoğan’ın da önerilere katılarak çalışmanın bir an önce tamamlanması talimatı verdiği öne sürüldü.

‘ÖZERK KURUM OLUŞTURULACAK’

Toplantıda, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) takip ettiği bu konunun 2015’te yapılan yasa değişikliği ile kurumdan alındığı, Başbakanlık Yakın Tarihi Araştırmalar Merkezi’ne verildiği, bu kurumun da Başbakanlığın lağvedilmesinden sonra işlevsiz kaldığı ifade edildi.

Toplantıda “konuya sadece siyasi değil, kültür, tarih, propaganda, hukuk gibi boyutlarına bir bütün olarak bakacak ve tek işi bu olacak bir kuruma ihtiyaç olduğu” dile getirildi. Bu kurumun direkt hükümetle ve devletle ilişkisi olmayan özerk, bağımsız bir sivil yapı olmasının kararlaştırıldığı öne sürüldü.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com