Ereğli’de “OYAK istifa” depremi

Kâr rekortmeni Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları yatırımcıları yüz üstü bıraktı. Temettü dağıtılmayacak. Yatırımcılar OYAK yönetiminin istifa etmesini istedi.

KRONOS 10 Mart 2023 EKONOMİ

Zonguldak Ereğli Fatin Rüştü Zorlu Demir ve Çelik Fabrikası

Emekli generaller tarafından idare edilen Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) iştiraki Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Taahhüt Anonim Şirketi (ERDEMİR) ve İskenderun Demir Çelik (İSDEMİR), Borsa İstanbul’u derinden sarstı.

2022 yılında 18 milyar Türk Lirası (TL) net kâr elde eden Ereğli tek kuruş temettü dağıtmayacak. Yatırımcı şoke oldu.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (#EREGL) ile İsdemir’den (#ISDMR) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yayımlanan beyannameye göre, sağlıklı nakit akışının devam etmesi için nakit kâr payı dağıtılmamasına karar verildi.

HİSSE FİYATI YÜZDE 5 BİRDEN DÜŞTÜ

Temettü dağıtılmayacağına dair karar Borsa İstanbul’da (BİST) Ereğli ve İSDEMİR hisse senedi bulunduran yatırımcıları şoke etti. Bugün Ereğli’nin hisse fiyatı yüzde 5 değer kaybederek, 40,81 TL’ye geriledi. İSDEMİR ise, yüzde 4,36 düştü. Hisse fiyatı 43,48 TL’ye indi.

2022 yılı dağıtılmayan net kârların olağanüstü yedek olarak ayrılması, 31 Mart’ta yapılacak Genel Kurul toplantısında Genel Kurul’ın onayına sunulacak.

EREĞLİ’DEN HİSSE GERİ ALIM DUYURUSU

Ereğli, BİST’te kendi hisselerini geri alacak. 14 Temmuz 2020 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında onaylanan Pay Geri Alım Programı iptal edildi.

Yönetim kurulunun kararı, 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 hesap dönemi faaliyet sonuçlarının görüşüleceği 31 Mart tarihinde yapılacak Olağan Genel Kurul toplantısında Genel Kurul’un onayına sunulacak.

OYAK’ın temettü dağıtmaması her iki iştirakin hisse senedini portföyüne dâhil eden yatırımcıları şaşkına çevirdi. Karara veryansın eden yatırımcılar sosyal medya platformu Twitter’de #oyakyönetimiistifa etiketi ile eleştirilerini dile getirdi.

HEKTAŞ MAĞDURLARININ ÖFKESİ DİNMEDİ

14 Kasım 2022 tarihinde OYAK Gıda ve Tarım Holding Anonim Şirketi 50,40 TL-51,25 TL fiyat aralığından Hektaş hissesi satmıştı.

33 milyon 166 bin 378 adet hisse nominal sermayenin yüzde 1,31’ine tekabül ederken, OYAK Gıda’nın Hektaş’ta payı yüzde 1,39’dan yüzde 0,08’e düşmüştü.


 

OYAK’ın Hektaş Ticaret T.A.Ş.’de doğrudan yüzde 58,82 olan payı değişmezken, dolaylı yüzde 60,21 olan payı yüzde 58,90’a düştü.

OYAK hisse sattığı haberinin etkisi ile Hektaş 51,25 TL’den 32 TL’ye kadar düştü. Hektaş ile başlayan satış yangını kısa sürede diğer hisselere de sıçramıştı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com