Erkan gitti, devalüasyon kapıda

Rasyonel zemin vadederek, 8 ay evvel koltuğa geçen isimlerden biri olan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti. Babasına başkanlık katında oda tahsis etmişti ve gitti. 85 milyon, Erkan ve halefini konuşa dursun; Erdoğan, 1 Nisan sabahından itibaren TCMB ve bankacılık şeraitini sil baştan tanzim edecek. Erkan’ın istifası ile aralanan kapıdan o kadroyu sahaya sürecek.

TURHAN BOZKURT 03 Şubat 2024 HABER ANALİZ

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti. Daha doğrusu X (Twitter) üzerinden görevden affını istedi.

Artık teamül olduğu üzere Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a methiye dizse de istifanın o kısmına aşinayız. Güye şahsî tasarrufu imiş, güya istifayı Erkan kendisi istemiş.

Başkanlık sistemine geçildiği 2018 yılı temmuz ayından bu yana Erdoğan’ın huzurunda istifa isteme cüretini kimse gösteremedi.

Buna eski Hazine Bakanı ve damadı Berat Albayrak dâhil. Albayrak da Erdoğan’ın talimatı üzerine görevden affını Instagram üzerinden cümle âleme ilan etmişti.

Resmî Gazete yayımlandığında “Erkan görevden alınmıştır” ibaresi dikkatten kaçmadı. Bütün o sosyal medya yalanlarının mumu birkaç saatte söndü. Erdoğan, Erkan’ı azletmişti.

BABA SKANDALI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU

Erkan’ın babası Erol Erkan’a TCMB Başkanlık katında oda tahsis etmesi ya aşırı özgüvenin ya da Ankara’nın puslu havasının acemisi olmasının bir neticesiydi.

Öyle ya da böyle Erdoğan’a rağmen TCMB bünyesinde paralel bir idare heyeti teşkil etmesi dokuz kusurlu hareketten biriydi. Erdoğan skandaldan ilk günden haberdardı, ancak Erkan’ın nereye varmak istediğini görmek için mühlet verdi.

Hata yapan bürokrat Erdoğan’ın liderliğinin defolarını örtbas etmek için kullanılacak yamadır. Günah keçisi namzetleri de el altında tutulur.

Ortalık karıştığında yık günah keçisinin üzerine. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Coşkun’a verdiği mülakat sebebiyle Erkan’a ikinci sarı kart gösterildi.


 

Gaf üstüne gaf yaptı. Yatırım bankası genel müdürü gibi hareket ederek, sıcak para getirme beklentilerini yükseltti.

Güya milyarlarca dolarlık yatırım masasında bekliyordu. Merkez bankacılığı teknik bilgi kadar ilm-i siyaset ve tecrübe de icap ettirir.

Erkan 8 ay dolmadan koltuğa veda etti. Naci Ağbal da 5 ayı doldurmadan 19 Kasım 2021 tarihinde TCMB Başkanlık katına son kez girmişti.

HALEFİN KİMİN OLDUĞUNUN ZERRE KADAR EHEMMİYETİ YOK

Altı yılda 5’inci başkan (Murat Çetinkaya, Murat Uysal, Naci Ağbal, Şahap Kavcıoğlu) da gitti. Seneye bir başkan düşüyor neredeyse. Çemişkezek mal müdürü bile daha uzun ömürlü.

16 Aralık 2023 tarihinde Hürriyet’te yayımlanan mülakatta İstanbul’da kiraların ABD’nin New York şehrinde Manhattan semtinden daha pahalı olduğunu söylemesi kadar Erol Baba skandalı bardağı taşıran son damla oldu.

Erkan’ın itirafları veya gafları Saray’ın enflasyon illüzyonunu yerle bir edecek kadar sarsıcıydı.

Erdoğan’ın krizlere müdahale tarzı da nev-i şahsına münhasırdır. Piyasa istedi veya iktisatçılar eleştirdi diye gözden düşmüş bir bürokratı o anda görevden almaz.

Vaktini saatini kendisi tayin eder ve hiç kimsenin beklemediği bir anda yıkıp geçer. Herkez istifayı konuşurken, Erdoğan en olmaz denilen ismi dahi alıp boş kalan koltuğa oturtabilir. Yine öyle olacak.

Erkan’ın istifa kararının hemen akabinde Cevdet Akçay ya da Fatih Karahan ikilisi en kuvvetli iki aday olarak gösterilse de nihaî kararı Erdoğan verecek. Haddizatında gelen ismin kim olduğunun bir hükmü var mı?

Erdoğan, Ortodoks para politikası ekolünden gelenleri en azından bu krizin akabinde vitrinde tutmayacaktır.

Nitekim Erdoğan, Karahan’ı TCMB Başkanı olarak tayin etti. Karahan en kuvvetli adaydı. Karahan, yaş haddinden emekliliğe sevk edilen Washington D.C. büyükelçisi ve AKP kurucu üyesi Murat Mercan’ın yeğenidir.

Neticede müstakbel TCMB Başkanı da Erdoğan’ın çizdiği sınırlar içinde hareket edebilecek.

Tıpkı müstafi TCMB Başkanı Erkan ve selefleri gibi…

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek zaten yalnızdı. Kendi yardımcılarını dahi seçememişti.

Borsa İstanbul’dan (BİST) Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) hepsi Erdoğan’ın daha önce tayin ettiği isimler tarafından sevk ve idare ediliyor.

Ya Berat Albayrak’ın ya da Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın arkadaşları Şimşek’in ekibinin omurgasını teşkil ediyor.

“Gitsin.” dediği isimler hâlâ ekonomi bürokrasisinin tepesinde.

Şahap Kavcıoğlu, TCMB’nin başından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) başına geçtiği gün Erdoğan, Şimşek’e “Sen sol kanat, Şahap sağ kanat. Oyun düzenim bu.” demişti.

ERDOĞAN’IN ÇİZDİĞİ SINIRLARIN DIŞINA KİMSE ÇIKAMAZ

Bürokraside gidenle gelen de gider. Hâlâ özerk Merkez Bankası varmış ya da öyle bir kurumsal kapasite kalmış gibi tevilde bulunanlar birkaç ay sonra başka şoklara da maruz kalacak.

Erdoğan ne diyorsa o! BİST, dolar, faiz, enflasyon… Ekonomide sanki işler yolunda imiş gibi “Erkan’ın gitmesi iyi olmadı.” diyenlere şaşırmamak elde değil.

Türkiye 12 ay içinde 260 milyar dolar döviz temin etmek mecburiyetinde. TCMB’nin kasası 52 milyar dolar açık vermiş vaziyette. Döviz borcuna yıllık yüzde 10 faiz ödüyoruz.

Enflasyonun şampiyonlar liginde Zimbabwe, Arjantin ve Venezuela üçlüsünü Türkiye takip ediyor. O da İbo Show filtresi ile inceltilmiş enflasyona göre… Hissedilen enflasyonun yüzde 129 olduğunu TÜİK itiraf etti.

Daha kötüsü nasıl olabilir! Pazartesi günü BİST’te özellikle bankacılık endeksinde son iki haftalık ralliyi sıfırlayacak bir çöküş kuvvetle muhtemel. Dolar için federaller 24 saat nöbet tutuyor.

31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi’ne kadar bir mani çıkmazsa doları 35 TL’nin altında tutmak için nöbetçi döviz masasına sath-ı müdafaa talimatı verildi.

Arka kapıdan satmaya devam edecekler. Körfez’den komisyonu mukabilinde getirilen dövizi sobada yakarak o kaleyi müdafaa edecekler.

Erkan’ın halefi Fatih Karahan ateşten gömleği giydi. Yeni günah keçisi namzedi o. 1 Nisan’dan itibaren devalüasyondan başka bir çıkış yolu kalmayacak.

22 Ocak’ta YouTube kanalımda “İkisi hariç hepsi gidici” başlıklı programda Erkan’ın da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de gidici olduğunun altını çizmiştim.

Erkan gitti, sıra Şimşek’e geldi. Faizi yüzde 8,50’den artırıp, reel sektörü krizi sürükleyen Erkan oldu. Günah keçisi-1. Sırada ateşten gömleği Şimşek’e giydirmeye geldi.

TAŞLAR DÖŞENMİŞTİ, ZAMANLAMA ERDOĞAN’IN TAKDİRİ

Erkan’ın gafları kadar enflasyonu düşürmek bir tarafa yeniden hortlatması, reel sektörü krizi sürüklemesi ve doların 20 TL’den 31 TL’ye tırmanması Erdoğan’ın etrafındaki eksi reel faiz lobisine cesaret verdi. Bu kadar kısa sürede devranın kendi lehlerine döneceğini onlar bile tahmin etmiyordu.

İlaveten Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell dahi gelse bir gram fazlasına muvaffak olamazdı, olamaz da. Saray’ın çizdiği kırmızı çizgiyi aşan anında kapının önüne koyuluyor.

Kamuoyu bu istifaya günler önce hazırlandı. Erkan’a sahip çıkılmadı. Zira skandala dair her iddia buz gibi hakikatti.

Erkan’ın gittiğine üzülen olmadığı gibi “Kendi etti, kendi buldu” diyenler ekseriyette. Erdoğan her tayin, terfi ve tenzil ve tenkil kararına imza atana dek müteakip adımlarını unutturacak taşları döşer.

85 milyon, Erkan ve halefini konuşa dursun; Erdoğan, 1 Nisan sabahından itibaren TCMB ve bankacılık şeraitini sil baştan tanzim edecek.

Erkan’ın istifası ile aralanan kapıdan o kadroyu sahaya sürecek. Erdoğan’ın yakın çevresine ifade ettiği şekli ile 100 yıllık parantezi kapatacak kadro…

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com