Ermenistan ‘Rus teknolojisine sadık kalarak’ Kalaşnikof üretimine başlıyor

Ermenistan, Temmuz sonu Kalaşnikof AK-103 piyade tüfeği üretime başlamayı planlıyor.

KRONOS 12 Haziran 2020 DÜNYA

15 Mayıs 2020 tarihli Rusya Federal Askeri-Teknik Ortak Servisi’nin kararı ile Ermenistan AK-103 Kalaşnikof piyade tüfeği üretimine başlayacak. İki aşamalı plana göre önce Ermenistan’daki tesislerde Rusya’dan gelen parça ve bileşenler kullanılacak. İkinci aşamada ise, Rus teknolojisine sadık kalınarak gerekli tüm parçalar Ermenistan’da üretilecek.

Armenpress’in haberine göre Ermenistanlı “Neytron GAM” ve Rus “Kalashnikov Concern” arasında imzalanan anlaşma 10 yıllık bir üretim planını kapsıyor. Kalashnikov Concern temsilcisi Igor Gardienko, ‘her şey yolunda’ giderse Ermenistan ve Rusya arasındaki anlaşmanın uzatılabileceğini ve genişleyebileceği bilgisini verdi.

Neytron GAM temsilcisi Levon Harutyunyan da, ilk aşamada 20 Ermenistan Silahlı Kuvvetleri mensubu askerlerin üretim sürecine katılacaklarını ve bu isimlerin belirlendiğini kaydetti.

KALAŞNİKOF AK-103 PİYADE TÜFEĞİ

Mikhail Kalashnikov tarafından 1994 yılında Rusya’da tasarlanan AK-103 bir saldırı tüfeği, AK-74M’ye benzer konfigürasyondaki bir silah.  Daha önceki AK nesillerde kullanılan 7.62x39mm şarjörlerle uyumlu olan AK-103, gece görüşü ve teleskopik nişangahların yanı sıra bomba atar gibi çeşitli ek araçlar ile de donatılabilme özelliklerine sahip.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com