Ermenistan’da ana muhalefet liderinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Müreffeh Ermenistan Partisi Başkanı ve iş insanı Tsarukyan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı. Tsarukyan hakkındaki suçlamaların siyasi olduğunu iddia ederken, hükümet Tsarukyan’ı son seçimlerde oy için rüşvet vermekle suçluyor.

KRONOS 17 Haziran 2020 DÜNYA

Ermenistan Parlamentosu bugün yaptığı kapalı oylamada ana muhalafetteki Müreffeh Ermenistan (BHK) partisi başkanı ve iş insanı Gagik Tsarukyan’ın milletvekili dokunulmazlığını düşürdü.

Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi tarafından sorgusu alınan ve evinde arama yapılan Tsarukyan’ın ismi işlettiği kumarhanelere ait vergi kaçakçılığı, yolsuzluk, seçim rüşvetleriyle ilgili birçok ceza dosyasında geçiyor.

Azatutyun’un haberine göre, birkaç gün önce parlamentoda yaptı konuşmasında “Başbakan Paşinyan’ın devri sona ermiştir, Paşinyan artık istifa etmelidir.” diyen Tsarukyan, kendisine yapılan suçlamaların siyasi olduğunu ve masum olduğunu iddia etti.

Ermenistan Parlamentosu’ndaki 132 milletvekilinden 87’sinin katıldığı gizli oylamada, tüm katılımcılar savcının talepleri ve dokunulmazlığın düşürülmesi için evet oyu verdi. Başbakan Paşinyan’ın “Benim Adımım” ittifakının parlamentoda 88 koltuğu var. Dolayısı ile “Evet oyu” kullananların hepsi Paşinyan bloğunu içinde.

PROTESTOLARDA 70 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, muhalif parti başkanının sorguya alınması ile başlayan protestolar, parlamentodaki oturumu sırasında da devam etti. Tsarukyan’ın yandaşları parlamentonun aldığı kararı protesto etmek için toplandı. Ermenistan Polisi ülkede olağanüstü halin devam ettiğini ve gösterilerin yasak olduğunu hatırlatarak müdahale etti. 70’ten fazla kişi gözaltına alındı ve polis şubelerine götürüldü.

Paşiniyan, Tsarukyan’ın 2017’de yapılan parlamento seçimlerinde “17 binden fazla oy satın alan organize bir grup oluşturduğunu ve yönettiğini” iddia etti. Başbakan, İstihbarat Servisinin rüşvet dağıtıldığını gösteren belgeler ve tanıklıklar topladığını belirtti.

TSARUKYAN BİLEREK PAŞİNYAN’I ELEŞTİRDİ

Meclis Başkanı Ararat Mirzoyan bugün yaptığı açıklamada, Tsarukyan’ın yolsuzlukları sebebi ile sorguya çağrılacağını bildiği için Paşinyan aleyhinde yüksek sesle konuştuğunu, benzer bir suçlamada kendini savunabilmek, olanlara “siyaset” süsü vermek istediğini iddia etti.

Ermenistan’ın en zengin 5 isiminden biri olan oligark Tsarukyan, hızla zenginleşmesi, lüks villaları, dev yatırımları, etrafından ayrılamayan kalabalık koruma ordusu, futbol ve aslanlara olan düşkünlüğü ve yıllardır vergi kaçırdığı dedikoduları ile tanınıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com