Seçil Erzan’dan çarpıcı itiraf: Banka başından beri biliyordu

Seçil Erzan, "Fatih Terim Fonu" diye toplanan 10 milyonlarca dolar için banka sistemini kullandığını itiraf etti. Erzan, Denizbank Genel Müdürlüğü'nde kendisine serum takıldığını ve bankanın fondan haberdar olmadığını ikrar etmesi için baskı gördüğünü söyledi. Excel tabloları da banka yöneticileri hazırlamış.

KRONOS 27 Kasım 2023 EKONOMİ

Fatih Terim Fonu için Arda Turan, Ayhan Akman, Emre Belözğlu ve Semih Kaya gibi meşhur futbolculardan 10 milyonlarca dolar para topladığı iddia edilen Denizbank’ın eski Florya Şube Müdiresi Seçil Erzan’ın ikinci ifadesinde tüyler ürperten itiraflar dikkati çekti.

Erzan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ilk ifadesinin akabinde ikinci bir ifade verdiği ortaya çıkmıştı.

DENİZBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDE KOLUMA SERUMA TAKILDI

Savcının “Baskıya ya da bir tehdide maruz kaldın mı?” sorusu üzerine Erzan, şu cevabı verdi: “8 Nisan Cumartesi günü Denizbank Avrupa-1 Bölge Müdürü Sermin Hanım, Çorlu’daki evime geldi. Bana ‘Burada kalmayabilirsin, otelde ya da istersen benim evimde de kalabilirsin’ dedi. Yanında koruma gibi birileri vardı. Geldikleri araçlar bankanın araçlarıydı.”

Erzan ifadesinin devamında psikolojik işkenceye ve baskıya maruz kaldığını şöyle anlattı: “9 Nisan’da beni korumalar eşliğinde Zincirlikuyu’daki Denizbank Genel Müdürlüğüne götürdüler. Koluma serumlar takılarak bana ‘bu işi banka dışında yaptın’ diye söylettirdiler. Tam olarak Sermin Tekin ve Genel Müdür Yardımcısı vardı.”

EXCEL TABLOLARI BANKANIN DİĞER YÖNETİCİLERİ HAZIRLADI

Erzan, ikametinde notlar dışında tablolar ele geçirildiğinin belirtilmesi üzerine ise şunları anlattı: “Excel tabloları ben yapmadım. Şöyle ki ben kimden ne kadar para aldıysam bunu kâğıtlara not almıştım. 9 Nisan Cumartesi günü yukarıda isimlerini saydığım şahıslar beni alıp bankaya götürdüklerinde beni not kâğıtlarımı da aldıklarını yine yukarıda söylemiştim. Bu kâğıtları alıp sonrasında bu tablo Sermin Tekin, Ali Murat Dizdar, Cenk İzgi (Teftiş Kurulu Bölüm Müdürü), Tanju Kaya (İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı) isimli şahıslar tanzim etti. Sonrasında da bana verdiler. Bende bunları alıp evime götürmüştüm.”

Erzan, Denizbank’ın söz konusu tabloları hangi maksatla hazırladığını da ifşa etti: “Alacak ile vereceği eşitleyip borcu minimuma indirmek istediler.”

SEÇİL ERZAN: BANKA BAŞINDAN BERİ FONDAN HABERDARDI

Fonla kâr vaadini 2022 yılını aralık ayından sonra yaptığını aktaran Erzan, şunları söyledi: “Öyle çok sıkışmıştım ki çok fazla faiz parası dağıttığım için insanlardan fon vaadi ile para alıp benden istedikleri fazla faizleri ödemeye çalıştım. Tüm mağdur olduğunu iddia eden şahıslar ile gerçek mağdurların sistemde hesaplarını kontrol ettiğim sırada log kayıtları sisteme düşmektedir.”


 

Erzan fona para yatıran herkese verdiği bütün evrakları bankada sistemde tanzim ettiğini dile getirerek, “Banka başından itibaren durumdan haberdardır. En azından haberdar olmalıydılar. Banka bir şey bilmediğini söyleyerek kendisini kurtarmaya çalışmaktadır. Banka bunu bildiği halde göz yummuştur. Ben her şeyi ortada yaptım, hiçbir şeyi gizlemedim. Zaten 50 bin dolar üstü döviz işlemleri bankadan çekildiğinde bu teftişe tabidir.”

PARALARIN BİR KISMI YURT DIŞINA MI KAÇIRILDI?

Soruşturmanın dikkat çeken isimlerinden biri de Ali Yörük. Erzan’ın ifadesinde “Fon adı altında para almadığını, fakat zaman zaman para getirip faiziyle geri aldığını” söylediği Yörük, tutuklu yargılanıyor.

Günübirlik şekilde sık sık Bulgaristan’a giriş-çıkış yaptığı tespit edilen Yörük sebebi sorulduğunda “Alışverişe, eğlenmeye gittim.” demişti.

Milliyet’in haberine göre, Yörük’ün fon ismi altında toplanan paraların bir kısmını yurt dışına çıkaran isim olduğu iddia ediliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com