Esad: Erdoğan ile neden buluşuyoruz, serinletici içecekler içmek için mi?

"Erdoğan'la onun şartları altında görüşmem" diyen Esad, sözlerine açıklık getirdi: "Önkoşulu olmayan bir görüşmeden söz edilmesi, gündemsiz bir görüşme demek olur. O zaman Erdoğan ve ben neden buluşuyoruz? Serinletici içecekler içmek için mi?"

KRONOS 10 Ağustos 2023 GÜNDEM

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad

Suriye Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ancak Türkiye’nin Suriye’den çekilmesi şartı ile görüşeceğini söyledi. Bu koşula dayalı olmayan bir görüşme için, “O zaman Erdoğan ve ben neden buluşuyoruz? Serinletici içecekler içmek için mi?” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin “Onun şartları altında görüşmem” dediği söyleşinin tam metni yayınlandı. Türkiye’nin Suriye’den tamamen çekilmesini istediklerini belirten Esad, önkoşulsuz bir görüşmenin bu hedefe varmayacağını söyledi. Esad, “Önkoşulu olmayan bir görüşmeden söz edilmesi, gündemsiz bir görüşme demek olur. Gündemsiz bir görüşme hazırlıksızlık, hazırlıksızlık da sonuçsuzluk demektir, O zaman Erdoğan ve ben neden buluşuyoruz? Örneğin, serinletici içecekler içmek için mi?” dedi.

Sky News Arabia’ya konuşan Esad, “Açık bir hedefe ulaşmak istiyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesiyken, Erdoğan’ın amacı Suriye’deki Türk işgalinin varlığını meşrulaştırmak. Dolayısıyla görüşme Erdoğan’ın şartlarında gerçekleşemez. Suriye’deki terör bir Türk endüstrisidir” ithamında da bulunan Esad, “Nusra Cephesi, Ahrar El Şam, hepsi Türkiye’de yapılan ve şu ana kadar Türkiye tarafından finanse edilen bir parti için farklı tanımlamalardır’’ ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE ÇEKİLİRSE…’

Esad’ın, “Yurt dışı ve ittifaklar konusuna nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna yanıtında ise Türkiye’nin çekilmesi sonrasında ilişkilerin eski haline döneceği mesajını vermesi de dikkat çekti.


 

Esad’ın açıklaması şu şekilde:

“Rusya ile ilişkiler ve İran ile ilişkiler, Suriye’nin dostlarını nasıl doğru seçeceğini bildiğini kanıtladı .Türklerle ilişkilere gelince, “Fazla mı ileri gittik?” diyenler var. Türkiye komşu bir ülke ve onunla ilişkilerimizi geliştirmeye çalışmamız çok doğaldı ve gelecekte Türkiye’nin çekilmesinden sonra ilişkileri geliştirmek için farklı koşullar ortaya çıkarsa, aynı politikaya geri dönmemiz doğaldır. Komşularla iyi ilişkiler kurmaktır, bunlar ilkelerdir, gelip geçici politikalar değil.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com