Esad’dan Ankara’ya tepki: Cezaevindeki teröristleri göndermek ahlak dışıdır

KRONOS 28 Kasım 2019 DÜNYA

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ülkesinde yaklaşık sekiz yıldır süren iç savaş hakkında Fransız dergisi Paris Match’e yaptığı açıklamaların yayını bugün de devam ediyor. Esad bugün yayınlanan açıklamalarında, Türkiye’nin harekatı sonrası Kürtler ile değişen dengeyi değerlendirdi, Ankara’ya sert eleştiriler yöneltti ve ‘IŞİD’i Amerikalıların yarattığı’ yorumunu yaptı.

Esad, Barış Pınarı Harekatı sonrasında görüşmeler gerçekleştirdiği Kürtler hakkında, “Bugün Fransa, İngiltere ve ABD Kürtleri desteklemeyi istedikleri bahanesiyle uluslararası hukuku ihlal ediyor ama Kürtler Suriyelidir ve ayrı bir halk değildir” diye konuştu.

‘ERDOĞAN AVRUPA’YA ŞANTAJ YAPMAYA ÇALIŞIYOR’

Söyleşide Türkiye’ye de eleştiriler yönelten Esad, ‘Kürt bölgelerindeki IŞİD’lileri, ordu kontrolüne geçmeleri halinde Suriye topraklarında yargılayacakları şeklindeki açıklaması üzerine gelen, “Yani onları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi Avrupa’ya geri göndermeyi düşünmeyecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Erdoğan Avrupa’ya şantaj yapmaya çalışıyor. Kendine saygısı olan biri böyle konuşmaz. Kurumlar ve yasalar vardır. Bir ülkeye teröristleri veya yargılanmış ve hüküm gitmiş herhangi bir kişiyi geri göndermek, o devletler arasındaki ikili anlaşmalara bağlıdır. Terörist olduğunu bildiğiniz birisini cezaevinden çıkarıp sivilleri öldürmek üzere evine göndermek ahlak dışıdır.

‘IŞİD AMERİKA TARAFINDAN YARATILDI’

Esad, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin gerçekten Amerikalılar tarafından öldürülüp öldürülmediğini de sorguladı. İdlib’deki operasyonu, ‘Amerikalıların sahnelediği güzel bir komedi’ olarak tanımladı. Esad, Fransız dergisinden gelen ‘IŞİD Bağdadi’nin ölümünü doğruladı’ yorumu üzerine de şu ifadeleri kullandı:

Evet tabii ki ama IŞİD, Amerikalılar tarafından yaratıldı. Bağdadi de bu komedinin bir parçası. Bağdadi, Irak’taki Amerikan hapishanelerindeyken rolünü oynamayı öğrendi. Bunun büyük bir komedi olduğunu söylememin nedeni bu. Gerçekten oldu mu? Bilmiyorum. Bu dediklerim öldürülmediği anlamına gelmiyor, ama öldürüldüyse bile bir terörist olduğu için öldürülmedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com