Eski AKP’li Mehmet Ocaktan: Erdoğan’ın CHP’nin ‘içini karıştırmak’ gibi bir planı olabilir mi?

Karar yazarı Mehmet Ocaktan: "Siyasi bir fayda üretmesi mümkün değil ama farz edelim ki Erdoğan’ın Özgür Özel’i parlatarak Ekrem İmamoğlu’nun önünü kesmeyi planlıyor… Ne Özgür Özel ne de başka bir isim bu saatten sonra CHP’nin eski ezberlerine dönerek, yakaladıkları bu fırsatı asla heba etmeyeceklerdir."

KRONOS 08 Mayıs 2024 GÜNDEM

Yerel seçimden büyük bir kayıpla çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP lideri Özgür Özel ile görüşmesi sonrası siyasette yumuşuma dönemi mesajı vermesiyle birlikte “CHP’de karışıklık çıkarılmak istendiği” yönünde tartışmalar da alevlendi. Eski AKP milletvekili Mehmet Ocaktan bu tartışmalar ışığında kaleme aldığı yazısında, AKP’nin normalleşmeye CHP’den daha çok ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

“Hal böyleyken, iddia edildiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin ‘içini karıştırmak’ gibi bir planı olabilir mi?” sorusunu yönelten Mehmet Ocaktan, “Siyasi bir fayda üretmesi mümkün değil ama farz edelim ki Erdoğan’ın Özgür Özel’i parlatarak Ekrem İmamoğlu’nun önünü kesmeyi planlıyor… Bir kere hemen belirtelim CHP akıllı bir çizgide ilerliyor, 31 Mart başarısının nasıl sağlandığının farkında. Ne Özgür Özel ne de başka bir isim bu saatten sonra CHP’nin eski ezberlerine dönerek, yakaladıkları bu fırsatı asla heba etmeyeceklerdir” dedi.

Ocaktan’ın Karar‘da yer alan yazısı şöyle:

“Erdoğan’ın önünde tam dört yıllık bir cumhurbaşkanlığı süresi var. Dolayısıyla bu süreçte kutuplaşmanın ve gerilim ortamının derinleşmesi, hem bizzat Erdoğan’ın siyasi hedefleri hem de iktidarın icraatları açısından olumsuz sonuçlar üretebilir.

‘AKP’NİN NORMALLEŞMEYE DAHA FAZLA İHTİYACI VAR’

Ayrıca AK Parti iktidarı, halen ülkenin yaşadığı ekonomik krize çözüm üretebilmesi için aynı zamanda Avrupa ile ilişkilerini geliştirmesi gerekiyor ki yabancı yatırım ve kredi imkanlarının önü açılabilsin… Bunun için de iktidarın öncelikle Türkiye’nin ‘hukuk devleti’ görüntüsünü pozitife dönüştürmesi ve siyasette ‘yumuşama’ iklimini oluşturması şart. Kısacası AK Parti, boşa harcadığı son beş yılda olduğu gibi muhalefet partileri dahil, toplumun önemli bir kesimini düşmanlaştırarak yoluna devam edemez. Bu yüzden de ‘normalleyme’ye çok ama çok ihtiyacı var.

Hal böyleyken, iddia edildiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin ‘içini karıştırmak’ gibi bir planı olabilir mi?

Kuşkusuz Erdoğan usta bir siyasetçi, dolayısıyla bu tür mühendislik projelerinin, AK Parti’yi ayağa kaldırmaya yetmeyeceğini, tam aksine toplumda var olan sempatisini negatif yönde etkileyeceğini de hesaba katacaktır.

‘CHP BU FIRSATI ASLA HEBA ETMEZ’

Siyasi bir fayda üretmesi mümkün değil ama farz edelim ki Erdoğan’ın Özgür Özel’i parlatarak Ekrem İmamoğlu’nun önünü kesmeyi planlıyor… Bir kere hemen belirtelim CHP akıllı bir çizgide ilerliyor, 31 Mart başarısının nasıl sağlandığının farkında. Ne Özgür Özel ne de başka bir isim bu saatten sonra CHP’nin eski ezberlerine dönerek, yakaladıkları bu fırsatı asla heba etmeyeceklerdir.

Nitekim partisinin dünkü grup toplantısında adaylık tartışmalarına dikkat çeken CHP lideri Özel, bu farkındalığın altını çizerek net bir tavır ortaya koydu: “Geçmişte yaptığımız hataları tekrar etmeyeceğiz CHP’nin Genel Başkanı olarak kendi adaylığımı dayatmak, CHP’nin tarihi bir fırsatı kaçırmasını sağlamak, CHP’nin birilerinin tükenmekte olan iktidarına tekrar fırsat vermek gibi bir hata yapmayacağımdan herkes emin olsun.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com