Eski Mossad Başkanı: İsrail ilk kez bir savaşı kaybedebilir

Eski Mossad Başkanı Tamir Pardo, Gazze'deki savaşın, Hamas'ın elindeki 136 esirin ölümüyle bitmesi durumunda İsrail'in ilk kez kaybetmiş olacağını söyledi. 

KRONOS 20 Ocak 2024 DÜNYA

İsrail Devlet Televizyonu KAN’a açıklamada bulunan Eski Mossad Başkanı Tamir Pardo, “Eğer esirlerden vazgeçtiyse bunu kamuoyu önünde açıkça söylesin” ifadesini kullandı. Pardo, “Savaşı 136 tabutla (Gazze’deki İsrailli esirler) bitirecek olursak İsrail ilk kez kaybeder. Devletin, vatandaşlarını gözden çıkarma ve onlara ihanet etme yanlışını düzeltmesi gerekir” dedi.

ESİR AİLELERİNDEN EYLEM

KAN’ın başka bir haberinde ise İsrailli esirlerin ailelerinden onlarca kişinin, Netanyahu’nun evinin önünde oturma eylemi yapmak üzere Kayserya kentine hareket ettiği aktarıldı. Netanyahu hükümetine güvenlerini kaybettiklerini ifade eden esir aileleri, kendilerinin harekete geçeceğini belirtti ancak ayrıntı vermedi.

İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi’nde hala 136 İsrailli esir bulunuyor.

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com