Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir için 15 yıla kadar hapis talebi

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yargılandığı davada, Cumhuriyet savcısı, Demir'in "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, Demir'e savunma hazırlama süresi vererek duruşmayı 15 Şubat 2024'e erteledi.

KRONOS 21 Kasım 2023 GÜNDEM

Eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir hakkında, tutuksuz yargılandığı davada, savcı, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti. Duruşma, 15 Şubat 2024’e ertelendi.

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘Zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma’ suçlarından 18 yıl 6 aya kadar hapis talebiyle Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Demir katılmadı. Mahkeme başkanı dosyaya gelen evrakı okuduktan sonra Cumhuriyet savcısına mütalaasını sunması için söz verdi.

DURUŞMA ŞUBAT 2024’E ERTELENDİ
Savcı, sanığın üzerine atılı ‘Görevi kötüye kullanma’ suçunun örgütsel faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, Demir’in ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Demir’in avukatı da esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti. Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Demir’e esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için ek süre verilmesine hükmedip, duruşmayı 15 Şubat 2024’e erteledi.


SORSU SIZDIRMA SÜRECİ
İddianamede, ÖSYM sınavlarında soruların sızdırılması sürecine dair detaylı teknik bilgiler bulunuyor. Bilirkişi raporlarına göre, sınav soruları “Sır cihazı” adı verilen kriptolu belleğe yüklendikten sonra ÖSYM’nin bilgisayarlarında kaydedilmiş. Sorular, örgüt mensupları tarafından ÖSYM imamına ulaştırılmış. Soruşturma sırasında bazı bilgisayarlarda sınav sorularını kaydeden programlara ait izler tespit edilmiş. İddianamede, bu süreçte Demir’in suçlamalarla cezalandırılması talep ediliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com