Eski TMSF Yöneticisi: ‘Canikli, Kaynak Holding’deki 150 milyon dolarlık vurgunu da sümen altı etti’

Eski TMSF yöneticisi Abdullah Güzeldülger, akrabaları, danışmanları ve tanıdıkları aracılığıyla TMSF'nin elindeki şirketlerin içini boşalttığı belgelenen eski Başbakan Yardımcısı Canikli'nin Kaynak Holding'de tespit edilen yolsuzlukların raporunu da örtbas ettiğini açıkladı.

KRONOS 13 Temmuz 2022 GÜNDEM

Eski bir TMSF yöneticisi olan Abdullah Güzeldülger, Kaynak Holding’de kayyımların yaptığı 150 milyon dolarlık yolsuzluğun bir raporla tespit edildiğini, raporun AKP’li Nurettin Canikli’ye sunulduğunu, ancak üstünün örtüldüğünü söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin, Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen şirketleri içinin boşaltıldığına dair belgelere her gün yenileri ekleniyor. Gazeteci Metin Cihan’ın Nurettin Canikli’nin yeğeni Kemal Canikli’nin whatsapp yedeğinden izini sürdüğü yolsuzluk ve hortumlamaya dair son paylaşımları, Canikli ekibinin Boydak, İpek Holding gibi kurumların içini nasıl boşalttığını ortaya koydu.

Metin Cihan’ın yayınladığı belgeleri destekler nitelikte bir çıkış da eski TMSF yöneticisi ve Gelecek Partisi Kurucusu Abdullah Güzeldülger’den geldi. Halk TV’de yayınlanan “Sözüm Var” programında Emin Çapa ile Şirin Payzın’ın sorularını yanıtlayan Güzeldülger, Kaynak Holding’de kayyımların düzmece faturalar ile kendi akrabalarına nakit para aktardığına dair hazırlanan raporun dönemin TMSF’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından sümen altı edildiğini söyledi.

‘300 MİLYON LİRAYA YAKIN DIŞARIYA PARA ÇIKARILDIĞI RAPOR EDİLDİ’

Kaynak Holding’le ilgili duyumlar aldıklarını kaydeden Güzeldülger, “TMSF olarak biz piyasadaki gelen duyumlardan rahatsız olduk. Bu kayyumların şirketlerde kötü şeyler yaptığına dair duyumlar aldık. Ve bir denetim ekibi gitti, bu şirketlerin içerisinde hasar tespiti yaptı. Ve bu bir rapora bağlandı. Bu rapor bize o zaman dedi ki bu şirketlerden 300 milyon liraya yakın uyduruk sözleşmeler, kendi oğlu, kendi damadı üzerine yapılmış sözleşmelerle bu şirketlerden dışarıya para çıkarıldığı rapor edildi” şeklinde konuştu.

‘RAPOR CANİKLİ’YE TEVDİ EDİLDİ, İLERLETİLMEDİ’

Hazırlanan yolsuzluk raporunun Nurettin Canikli’ye sunulduğunu kaydeden Abdullah Güzeldülger, “TMSF kanunla kayyum olarak atandığı tarihten sonraki bir ay, bir buçuk ay içerisinde biz bu hasar tespitini yaptık. Bununla ilgili Kaynak Holding’in Yönetim Kurulu Karar defterleri var elimde. Bu alınan yolsuzluk kararlarına ilişkin birkaç metin var ama metin elimde değil. Raporu TMSF hazırladı. Nurettin Canikli’ye tevdi ettiğini duydum fakat bu rapor ilerletilmedi. Yani o sorumluluklar aranmadı, şirketin dışına çıkarılan nakitlerden dolayı” dedi.


 

Kaynak Holding

‘RAPORU GÖRDÜM’ 

Raporu gördüğünü söyleyen Güzeldülger, “Ben bu raporu gördüm. O rapor işletilmedi. Bugün Kaynak Holding’e gidelim biz, bize izin versinler, biz o 150 milyon dolar vurgunu tespitini yaparız, kamuoyunun gündemine taşırız” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com