Esnafın Anneler Günü ümitleri de suya düştü

Mayıs ayının ikinci pazar gününde kutlanan Anneler Günü öncesinde yapılan alışverişler kuyumcudan hediyelik eşya satıcılarına kadar pek çok esnafın yüzünü güldürüyordu. Ancak bu sene "tam kapanma" sebebiyle 8 Mayıs Cumartesi ve 9 Mayıs Pazar günü sadece mahalledeki çiçekçiler açık kalacak.

KRONOS 06 Mayıs 2021 EKONOMİ

17 Mayıs’a kadar devam edeceği belirtilen “tam kapanma” küçük esnafı vurdu. Esnafa doğrudan herhangi bir destek verilmemesini eleştiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “tam kapanma” sebebiyle esnafın mayıs ayının 2’nci pazar günü kutlanan Anneler Günü’nde satış yapma imkânından mahrum kalacağını söyledi.

“Tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkârlarımızın en fazla satış yaptığı ve yıl boyunca dört gözle beklediği Anneler Günü’nde bu yıl ne yazık ki kepenkler kapalı.” diyen Palandöken, “Tam kapanma dönemine denk gelen Anneler Günü’nde kuyumcu, konfeksiyoncu, ayakkabıcı, zücaciye, beyaz eşyacı, pastacı vb. gibi çok sayıda esnaf ve sanatkârımız kazanç sağlayamayacağı için mağdur durumda. Yalnızca mahalledeki çiçekçi esnafı 8-9 Mayıs günleri 10.00-17.00 arasında açık olacak.” dedi.

“ESNAFA YASAK, BÜYÜK FİRMALARA SERBEST”

Tam kapanma sebebiyle Anneler Günü’nün esnaf ve sanatkârlar için buruk geçeceğini ifade eden Palandöken, “Yapılan alışverişlerle piyasaları canlandıran Anneler Günü bu yıl da koronavirüs gölgesinde geçecek. 17 günlük tam kapanma dönemine denk gelen Anneler Günü’nde esnaf ve sanatkârlarımızın iş yerleri kapalı olduğu için ne yazık ki satış yapılamayacak.” diye konuştu.


 

Esnafın satamadığı ürünlerin neredeyse hepsinin internet üzerinden satıldığına işaret eden Palandöken, “Birçok büyük firma şimdiden Anneler Günü kampanyalarına başladı. Takıdan kıyafete, parfümden makyaj malzemelerine, elektronik eşyadan beyaz eşyaya, küçük ev aletlerinden el yapımı hediyelik ürünlere kadar tüm ürünlerin satışı tek mağaza üzerinden internetten gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla esnafın bu Anneler Günü’nden beklentisi yok.” diye konuştu.

“İNTERNETE DİKKAT ÇEKTİ

TESK Başkanı’na göre bütün satışların internet üzerinden gerçekleşmesiyle birlikte bazı firmalara da gün doğdu.

Palandöken, “Yılın her döneminde ‘indirim’ ismi altında reklam ve pazarlama yapan bazı internet firmalarına bu Anneler Günü’nde gün doğmuş oldu. Annelere özel yüzde 50’ye varan indirim, sepette ekstra yüzde 20 indirim, üç al iki öde, bir alana bir bedava, ücretsiz kargo fırsatı, aynı gün teslimat vb. gibi kampanyalarla Anneler Günü gelmeden cirolarını artırmaya başladılar.” şeklinde konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com