Et fiyatlarına zam yolda

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Et, Balık ve Su Ürünleri Sanayi Meclis Üyesi Nedim Anbar, et fiyatlarına önümüzdeki günlerde yeni bir zammın geleceğini söyledi.

KRONOS 26 Nisan 2023 EKONOMİ

Türkiye’de yaşanan derin ekonomik kriz nedeniyle gıda fiyatları her geçen gün artıyor. Bu kapsamda et fiyatları fahiş oranlara yükseldi. Üst üste gelen zamlar nedeniyle alım gücünün azaldığı et ürünlerine yeni bir bir zam daha yapılması bekleniyor.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Et, Balık ve Su Ürünleri Sanayi Meclis Üyesi Nedim Anbar, et fiyatlarının halen yerine oturmadığını, önümüzdeki günlerde fiyat artışlarının devam etmesini beklediklerini söyledi.

Türkiye’de hayvancılığın desteklenmesi ve et ürünlerinin insanlara ulaştırılabilmesi için yem fiyatlarının aşağı çekilmesi, sübvanselerinin yapılması, yerli türlerin karkas oranlarının yükseltilebilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirten Anbar, Türkiye’de kişi başı et tüketim miktarının dünya ortalaması altında kaldığına işaret etti.

‘DESTEK MEKANİZMALARI GELİŞTİRİLMELİ’

İthalatın da bir yöntem olduğunu ancak talebin pik yaptığı zamanlarda yapılması gerektiğini belirten Anbar, “Yem üretiminin mutlaka artırılması, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yem satışı için faaliyette bulunması ve yaş meyve sebze atıklarından yararlanılması gerekiyor.Üretim ve sanayici üzerinde daha etkin destek mekanizmaları geliştirilmeli, bölgesel istatistikler yapılarak öncelen dirmeler yapılmalı, kaynak sorunları giderilmeli, hibe destekleri verilmeli” dedi.


 

‘ET ÜRETİMİ GERİLEDİ’

Anbar şöyle devam etti:

“Ülkemizde ise kırmızı et üretimi 2021’e kadar 1 milyon 952 bin ton ama 2022’de biraz geriledi. Kanatlı üretiminde ise bir sıkıntı yok, 2,4 milyon ton civarında devam ediyor. Dünyada et tüketimine baktığımız zaman kişi başına 43 kg. Biz ise et tüketiminde dünya ortalamasına yetişemiyoruz. 1/5’i kadar dünyanın gerisindeyiz. Gıda kontrol genel müdürlüğü şubat ayı raporuna göre de büyükbaş hayvancılık işletme sayısı 1 milyon 168 bin, küçükbaş işletme sayısı da 385 bin civarında görünüyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com