Evergrande uçurumun kenarında, piyasaları yeni kriz korkusu sardı

305 milyar dolar borç ile dünyanın en borçlu şirketi olarak gösterilen Evergrande hakkında farklı haberler geliyor. Artçı sarsıntıların yeni bir emlak krizine sebep olmasından endişe ediliyor.

KRONOS 11 Kasım 2021 EKONOMİ

Bir dönem dünyanın en büyük 500 şirketi arasına giren Evergrande borçlarını ödeyemiyor.

Çin’in emlak devi ve aynı zamanda dünyanın en büyük borca sahip gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande’nin resmi olarak temerrüde (borçlarını ödeyememe hâli) düştüğü iddia edildi.

Evergrande’nin başta emlak sektörü olmak üzere piyasaları yeni bir girdaba sürüklemesinden endişe ediliyor.

Çin piyasasında ve uluslararası piyasalarda gözler gayrimenkul geliştirme şirketi China Evergrande Group’un 148,1 milyon dolar (1,5 milyar TL) tutarındaki tahvil kupon ödemesindeydi.

35 MİLYAR DOLAR TAHVİL BORCU VAR

Şirket, şu ana kadar tüm ödemelerini gerçekleştirerek temerrüte düşmekten kaçınmıştı. Ancak, şirketin 148,1 milyon doları aşan 2022 yılı nisan, 2023 yılı nisan ve 2024 yılı nisan tahvil kupon ödemesi için tanınan 30 günlük süre sona erdi. Şirketin sadece tahvil borcunun 35 milyar doları bulduğu belirtiliyor.

Offshore tahvil yatırımcılarına olan 148 milyon dolarlık ödeme için 30 günlük süre sona erdi ve ödemeyi yapamayan Evergrande temerrüde düştü. Alacaklıların Evergrande hakkında icra takibi başlatma safhasına geçildi.


 

Alacaklı şirketler mahkemelerden ana para ve temerrüt faizi ile tahsilat yoluna gidecek.

EVİNİ TESLİM ALAMAYANLARI KURTARMANIN HARİCİNDE B PLANI YOK

Evergrande’nin bütün bu yükün altından Çin Komünist Partisi hükûmetinin desteği olmaksızın kalkamayacağı ve iflasa sürüklenebileceği belirtiliyor. Çin hükûmeti Evergrande’nin sadece maketten sattığı evlerin sahiplerini mağdur etmeyecek bir formül üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

Hükûmet tahvil ve banka kredi borçlarının ödenmesi gibi bir faslı müzakere etmeyeceğini Evergrande’nin ortaklarına tebliğ etmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com