‘Bayraktar ailesi İsrail’e jet yakıtı sattı’ demişti: İlk duruşmada tahliye kararı

“Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” başlıklı yazı ve “Jet yakıtı satmışlar” şeklindeki sosyal medya paylaşımı nedeniyle tutuklanan Evren Barış Yavuz hakkında davanın ilk duruşmasında tahliye kararı verildi.

KRONOS 10 Temmuz 2024 GÜNDEM

İçinde Bayraktar ailesinin de bulunduğu Filistin eyleminden fotoğrafı “Jet yakıtı satmışlar” ifadeleriyle paylaştıktan sonra tutuklanan siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz, çıktığı ilk duruşmada tahliye edildi.

T24’te yer alan habere göre İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu Evren Barış Yavuz, avukatları Cansu Çifçi, Berke Sağlamcı ve Hasan Bektaş katıldı.

Çok sayıda basın mensubu da duruşmayı takip etti.

30 EKİM’E ERTELENDİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Lütfü Haluk Bayraktar, Selçuk Bayraktar ve Baykar Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi “müşteki” sıfatıyla yer alırken, savcı, Yavuz hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “zincirleme şekilde alenen hakaret” ve “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlarından 3 yıl 4 aydan 16 yıl 1 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep etti.

TAHLİYE EDİLDİ
Yapılan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Evren Barış Yavuz’un tahliyesine karar verdi. Duruşma tarihi 30 Ekim’e bırakıldı.

NE OLMUŞTU?
Yavuz, Bayraktar ailesinin de bulunduğu Filistin eyleminden fotoğrafı “Jet yakıtı satmışlar” diye paylaşmıştı.

Haluk Bayraktar bu paylaşım üzerine X hesabından “İsrail’e jet yakıtı sattığımız iftirasını atan alçak kim diye baktım. Gördüm ki İBB Başkanı’nın iletişim kampanyalarını yöneten strateji ekibinde yer alıyormuş” ifadelerini kullanmıştı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na iftira atıldığını ve hukuki sürecin başlatılacağını belirtmişti.

‘Yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla ifadesi alınan Yavuz paylaşımla ilgili ifadesinde “Paylaşımımın Bayraktar ailesi ve Baykar şirketiyle hiçbir alakası olmayıp paylaştığım görselin görselin bir iletişim hatası olduğunu kabul ediyorum” demişti. Yavuz ifadesinin ardından tutuklanmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com