Eylem Tok’un oğlunun yaptığı kazayla ilgili soruşturmayı etkileyecek yeni kayıt ortaya çıktı

Yazar Eylem Tok'un oğlunun karıştığı trafik kazasıyla ilgili yürütülen soruşturmada yeni bir ayrıntı ortaya çıktı. Buna göre en önemli delil olan araçta bulunan acil çağrı sistemi ve 122 Çağrı kayıtları araştırılırsa kamu görevlilerinin ihmali ve sorumlulukları ortaya çıkacak.

KRONOS 12 Mayıs 2024 GÜNDEM

Yazar Eylem Tok’un 17 yaşındaki oğlunun, Oğuz Murat Aci’nin hayatını kaybetmesine neden olduğu kazayı yaptığı araçtaki “e -Call” teknolojisi dikkat çekti. Kazayı yapan elektrikli araçta var olan “e-Call” sistemi, herhangi bir kaza anında araç sürücüsüyle iletişime girerek en yakın hastane ve karakola bilgiler iletiyor.

Gazete Duvar’dan Bahadır Özgür’ün aktardığına göre, elektronik tutanakta yer alan bilgilerde aracın markası, yakıt cinsi, yolcu sayısı yazılı, lokasyon enlem, boylam ve derece ile tam olarak işaretlenmiş ve hemen İstanbul 112 merkezine bilgiler gönderilmiş. Saat 23.15’te yaşanan kaza bu sistemle 23.20’de devletin resmi kurumuna ulaşırken, böylece olay yerine ambulansın Eylem Tok’tan sonra geldiği ortaya çıkıyor.

Ayrıca söz konusu teknoloji ile aranan 112 Acil Çağrı sisteminin kayıt altına aldığı bir de ifadeler olduğu belirtiliyor.

Haberin tamamı şöyle:

Araçlarda normal zamanda aktif olmayan ama kaza anında otomatik olarak aktifleşen bir acil çağrı sistemi bulunuyor.

Nedir bu sistem? Kaza yapıldığında sistem devreye giriyor ve saniyeler içinde merkezi Ankara’da bulunan 112 Acil Çağrı Merkezi’ne çağrı gönderiyor. Bu sistem Mart 2018 tarihi itibariyle tüm AB, Haziran 2018 itibariyle de Türkiye’de zorunlu hale geldi. Çarpma ile birlikte devreye giren sistem sayesinde araç içerisinde bulunan kişiler ile Acil Çağrı Merkezi’nde bulunan görevliler karşılıklı olarak görüşebiliyor. Çağrı alındıktan sonra hangi kentte ise oradaki (Polis -Jandarma – Ambulans – İtfaiye) görevlilerine anında bilgiler iletiliyor.

ACİL ÇAĞRI SİSTEMİ KAYITLARI SORUŞTURULMAMIŞ

Şimdi gelelim Eylem Tok’un oğlunun aracındaki acil çağrı sistemi kayıtlarına… Burası önemli bir delil. Ama dediğim gibi savcılık bunu soruşturma gereği bile duymamış.

112 Acil Çağrı tutanağına göre kaza 23.15 dolayında oluyor ve acil çağrı 23.20’de devletin resmi kurumuna ulaşıyor. Elektronik tutanakta yer alan bilgilerde aracın markası Porche, yakıt cinsi elektrikli, yolcu sayısı 1+2 (şoför ve yolcu) olarak yazılı. Lokasyon enlem, boylam ve derece ile tam olarak işaretlenmiş. Aracın tahmini hızı dahi yazılı. Ve hemen İstanbul 112 merkezine bilgiler gönderilmiş. Yani Eylem Tok gelmeden çok önce ambulans ve polis ekiplerinin ulaşması mümkün.

122 KAYITLARI İNCELENİRSE KAMU GÖREVLİLERİNİN İHMALİ ORTAYA ÇIKACAK

Bir başka önemli bilgi ise 112 Çağrı Merkezi’nin sesli kaydı. 112 Acil Çağrı Sistemi görevlisi 23.20’de hemen aracı arıyor. Yaralı olup olmadığını soruyor. O esnada Eylem Tok’un oğlu aracın dışında ve panik halde birilerini arıyor. Ses kaydına göre sürekli “Adem abi Allah belamı versin kaza yaptım. Hayatım bitti. Adem abi adam ölüyor…” dediği duyuluyor.

Eğer savcılık 112 kayıtlarının tamamını ortaya çıkarıp incelerse ve gerekli soruşturmaları yaparsa Eylem Tok ve oğlunun firarında kamu görevlilerinin ihmal ve sorumlulukları ortaya çıkacaktır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com