Bağ-Kur’da 7 bin 200 ne zaman?

9 bin prim gün sayısı şartı engeline takılan EYT'lilerin gözü kulağı Çalışma Bakanlığı'nda. Prim gün sayısını 7 bin 200 güne indirecek kanun teklifi hazır.

KRONOS 29 Haziran 2023 EKONOMİ

“Esnafın ve serbest meslek erbabının emeklilik sandığı” olarak bilinen Bağ-Kur’da prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e indirilmesi için düğmeye basıldı.

Kurban Bayramı’nın akabinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulması beklenen kanun teklifi ile berber, kuaför, marangoz, bakkal ve terzi gibi küçük esnafın aralarında bulunduğu milyonlarca Bağ-Kur mensubu 1.800 gün prim avantajı elde edecek.

ŞARTLAR BAĞ-KUR MENSUPLARI ALEYHİNE

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK/4A) ile Bağ-Kur (4B) arasındaki 5 yıllık süre farkı kaldırılacak ve emeklilik için aranan prim gün sayısı şartı eşit hâle getirilecek.

2008 yılında işçilerin (SSK/4A) ve kadın memurların (Emekli Sandığı/4C) emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 olarak tespit edilmişti. Ancak Bağ-Kur mensuplarına 9 bin gün (25 yıl) şartı değişmemişti.

SGK’da 7 bin 200 prim gününü dolduran kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olurken, Bağ-Kur’da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9 bin prim günü şartlarını aynı anda karşılayabilirse emekli olabiliyor.

SGK’lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken, ilk işe giriş, sigorta tescil tarihi esas alınıyor. Ancak Bağ-Kur’da fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor.

KANUN TEKLİFİ TATİL ÖNCESİNDE YETİŞECEK Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın masasında bekleyen kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesi hâlinde hem farklı mesleklerde çalışanlar arasındaki adaletsizlik gidirilecek hem de SSK ile Bağ-Kur arasındaki prim gün farkı son bulacak.

Böylece emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) tanınan yaş şartına bakılmaksızın emeklilik hakkında daha fazla Bağ-Kurlu faydalanabilecek.


 

Emeklilik için 25 yıl, 9 bin gün şartını yerine getirmesine 3,5 yıl kalan Bağ-Kurlu, kalan 3,5 yıl (1.261 günü) prim ödemelerini 4A mensubu olarak tamamlaması hâlinde emeklilik statüsünü 4A’ya çevirmiş olacak.

EYT’den faydalanmam isteyen Bağ-Kur mensupları askerlik borçlanması ya da doğum borçlanması ile emeklilik tarihine öne çekebilecek.

Daha az prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma avantajı elde edilecek. 2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SSK’ya geçmesi hâlinde emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artacak.

EMEKLİLİKTE SON 7 YIL KURALINA DİKKAT!

Emeklilikte aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun tespitinde sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360×7 = 2.520 gün) süresi esas alınıyor. Söz konusu kural bütün çalışanlar için geçerli.

Sigortalının son 7 yıllık fiilî hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde hizmeti varsa, başka bir ifadeyle sigortalının son 7 yıllık fiilî hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1.261 prim ödeme günü hangi statüde geçmişse, o statü şartlarıyla emekli olunuyor.


Son 7 yıl hizmet süresi eşitse en son tabi olunan statüye göre emeklilik aylığı bağlanıyor. Sigortalının hem SSK  hem Bağ-Kur prim ödemesi varsa, son 7 yıllık fiilî prim ödeme süresi içinde en fazla SSK statüsünden prim ödemişse SSK’dan, en fazla Bağ-Kur statüsünden prim ödemesi varsa Bağ-Kur’dan emekli aylığı bağlanıyor.

Primler eşitse son sigortalılığı hangi statüde ise o statüden emekli aylığı bağlanıyor.

Son 7 yıl, sigortalılık süresi veya yaş şartının yerine getirildiği tarihten geriye doğru 7 yıl değil, son prim ödeme tarihinden geriye doğru prim ödenen 7 yılı ifade ediyor. Toplam prim gün sayısının son 2 bin 520 günü esas alınıyor.

1 EKİM 2008 TARİHİNDEN SONRA KURAL DEĞİŞTİ

Yeni sosyal güvenlik uygulamalarının başladığı 1 Ekim 2008 tarihinin akabinde “Son 7 yıl” kuralında değişiklik oldu.

1 Ekim 2008 sonrasında ilk kez sigortalı olanlar için son 7 yıl sigorta primleri değil, çalışma hayatının tümünde ödenen sigorta primlerine bakılarak, en fazla hangi statüye göre prim ödenmiş ise o statüye göre emeklilik şartları belirleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com