Fahrettin Altun yüzde 33 zam aldı, “huzur hakkı” 24 bin TL oldu

Bütün eleştirilere rağmen Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde (KİT) yönetim kurulu üyelerine yüksek huzur hakkı verilmeye devam ediyor. Borsa İstanbul (BİST) AŞ, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile 8 yönetim kurulu üyesine her ay net 24 bin TL net "huzur hakkı" ödeyecek. Huzur hakkı geçen yıl 18 bin TL idi.

KRONOS 27 Mart 2021 EKONOMİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun

Borsa İstanbul (BİST) AŞ’nin dün toplanan Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu üyelerinin 2021 yılında alacakları net huzur hakkına yüzde 33 zam yapıldı.

Aralarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Türkiye Varlık Fonu Başkanvekili Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın da bulunduğu yönetim kurulu üyelerinin her birine aylık net 24 bin TL huzur hakkı ödenecek. Huzur hakkı 2020 yılında net 18 bin TL idi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel 3 Aralık 2020’de Altun’un evine en az 5 maaş girdiğini belirterek, “Evine en az 5 maaş giren Pergolacı Fahrettin, kendi maaşına yüzde 20 zam yapmış. Yetmemiş, fazladan maaşları için ödemesi gereken vergiyi de Borsa İstanbul’a ödettirme kararı almış. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceklerdi, ezilmeyen tek vatandaş Fahrettin Altun!” ifadelerini kullanmıştı.

Buna mukabil Altun, tek bir maaşı olduğunu ifade ederken, eşi Fatmanur Altun’un sadece Marmara Üniversitesi’nden ücret aldığını belirtmişti.

BİST’İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ KORKMAZ ENES ERGUN KİMDİR?

BİST Olağan Genel Kurulu’nda Mehmet Hakan Atilla’nın 9 Mart 2021 tarihinde istifası ile boşalan genel müdürlük koltuğuna BİST Genel Müdür Yardımcısı Korkmaz Enes Ergun getirilmişti.

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi işletme bölümünde 1997 yılında tamamlayan Ergun, aynı yıl Borsa İstanbul’da çalışma hayatına başladı. Yüksek lisansını ve doktorasını Marmara Üniversitesi iktisat anabilim dalında tamamladı.


 

24 yıllık Borsa ve Sermaye Piyasaları tecrübesine sahip olan Ergun, çok sayıda şirketin halka arzının değerlendirilmesi ile işlem gören şirketlerin incelenmesini ve piyasa faaliyetlerini yönetti. Ergun halen kotasyondan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyordu.

KATARLI ORTAK YÖNETİME GİRDİ

BİST’in yönetim kurulunda bazı isimler de değişti. Yeni ortak Katar Yatırım Otoritesi’nden de bir isim yönetim kurulunda yer aldı. Katarlı ortağı temsilen Ahmed Ali H A Al Hammadi, BİST yönetimine dahil oldu.

Genel Müdür Korkmaz Ergun da yönetim kurulunda yer alırken, Işınsu Kestelli de diğer bir üye olarak seçildi. Bir önceki yönetimde bulunan Erişah Arıcan, Fahrettin Altun, Yunus Arıncı, Metin Kıratlı, Cem Demiroğlu, Tevfik Eraslan da seçilen yönetimde yer aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com