Fahrettin Koca: Yan dal uzmanlığında mecburi hizmet yükümlülüğü kalkıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mevcut sistemdeki mecburi hizmet düzenlemesini değiştirmeyi planladığını belirtti. Ayrıca Sultangazi'deki faaliyetleri kapsamında, yeni bir onkoloji hastanesinin inşaatının da başladığı açıklandı.

KRONOS 16 Mart 2024 GÜNDEM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yan dal uzmanlığı mecburi hizmetiyle ilgili önemli bir düzenlemeye gitmek üzere olduklarını belirtti. Bakan Koca, mevcut durumda, ana dal uzmanlığının ardından yan dal uzmanlığını kazanan sağlık profesyonellerinin, mecburi hizmetlerinin yarısını tamamladıktan sonra yan dal uzmanlığı eğitimine başlayabildiklerini ifade etti. Yapılacak yeni düzenlemeyle, ana dal uzmanlığı tamamlandıktan sonra direkt olarak yan dal uzmanlığı eğitimine başlanabilecek ve bu süreçte kalan mecburi hizmet yükümlülüğünün kaldırılacağını açıkladı. Koca, bu düzenlemenin önümüzdeki 1-2 ay içinde Meclis gündemine geleceğini belirtti.

12 AMELİYATHANE, 63 YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ
Aynı zamanda, Sağlık Bakanı Koca’nın Sultangazi bölgesindeki faaliyetleri ve incelemelerine de değinildi. Bakan, Sultangazi Şehit Eyüp Gönen Caddesi’nde esnafı ziyaret etti ve ardından Sezai Karakoç Gençlik Spor ve Engelliler Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Merkezi gezerek çocuklarla fotoğraf çektiren Koca, daha sonra Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binası inşaatında incelemelerde bulundu. Yapılan açıklamada, bu ek binanın onkoloji hastanesi olarak planlandığı, 54 bin metrekare kapalı alana sahip olacağı ve içerisinde 12 ameliyathane ile 63 yoğun bakım ünitesinin bulunacağı belirtildi. Hastanenin bir yıl içinde tamamlanması hedefleniyor ve bunun için gerekli yatırım ödeneklerinin aktarıldığı kaydedildi.


Bakan Koca’nın sosyal medyadaki açıklaması şöyle:

“Yan dallarda uzmanlaşmayı cazip hale getirmek için bir düzenleme yapmayı planlıyoruz: Hâlihazırdaki uygulamada, hekim, yan dal uzmanlığını kazandıktan sonra, öncelikle, yaptığı ihtisasın gerektirdiği mecburi hizmetin yarısını tamamlamak zorunda. Bu mecburi hizmeti kaldırıyoruz. Yan dal uzmanlığını kazanan hekim, eğitimine hemen başlayabilecek. Yan dal eğitimi tamamlandıktan sonra ana dala ait kalan mecburi hizmet artık söz konusu olmayacak.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com