Tefeci faizi Sabancı’yı da vurdu

Merkez Bankası (TCMB) tabela faizi yüzde 8,50. Ancak piyasada kredi ve borçlanma faizleri rekor üstüne rekor kırıyor. Faiz kasırgası Sabancı'yı da vurdu.

KRONOS 21 Haziran 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, 22 Haziran Perşembe günü faiz kararı için toplanıyor.

TCMB’nin yeni başkanı Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığında bir araya gelecek Kurul’un “politika faizi” diye bilinen ve yüzde 8,50 seviyesindeki haftalık repo faizini çift haneye çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Piyasada faizin yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişen herhangi bir seviyeye çıkabileceğine dair tahminler havada uçuşurken, piyasa faizleri aldı başını gitti.

ENERJİSA BİLE YÜZDE 42,50 FAİZ ÖDÜYORSA…

Türkiye’nin en büyük 2’nci holdingi Sabancı‘nın enerji şirketi Enerjisa‘nın son borçlanma hamlesinde faiz oranı dudak uçuklattı.

21 Haziran 2023 tarihinde 744 günlük tahvil ihraç eden Enerjisa, 1 milyar 183 milyon Türk Lirası borç temin etti. Sabancı’nın enerji devi borcun mukabilinde yıllık yüzde 42,50 sabit faiz ödeyecek.


 

İtfa tarihi 4 Temmuz 2025 olarak belirlenirken, sosyal medyada “Sabancı gibi bir dev bile tefecilerin eline düşmüş. Sabancı bu faizi öderken, küçük şirketler için faiz çok daha yüksek. Kredi bulmak imkânsız.” yorumları dikkati çekti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com