Faiz yüzde 18’e çıkarsa dolar ne olacak?

Merkez Bankası (TCMB) yarın kritik bir karar verecek. TCMB Başkanı Naci Ağbal sıcak para lobisinin "politika faizi yüzde 17'den yüzde 18'e çıkarılacak" telkinlerini mi, faiz limitlerinin dolduğu gerçeğini mi dikkate alacak? Faiz artırılsa bile zannedildiğinin aksine bu defa işe yaramayacak.

TURHAN BOZKURT 17 Mart 2021 YAZARLAR

Mevcut şartlarda dolar için destek noktaları 7,44 TL, 7,39 TL. Tırmanışta ise 7,59 TL, 7,61 ve 7,70 TL dirençleri kritik. Bu eşikler geçilmeden 7,50 TL üzerinde kalıcı bir seviye teşekkül etmeyecek.

Euroda 8,99 TL, 8,92 TL destek noktaları ile 9,05 TL, 9,10 ve 9,19 TL direnç noktaları yörüngeyi belirliyor.

Bütün bu aralıkta herkes 18 Mart Perşembe günü Merkez Bankası’nın ne yapacağına kilitlendi. Piyasa oyuncuları 100 baz puanlık faiz artışını satın aldı.

“FAİZ ARTIR” BASKISINA BOYUN EĞECEK Mİ?

Her ne kadar pek alıcısı olmasa da ben faizde değişiklik beklemiyorum. Zira ekonominin genel dengeleri ve döviz kurlarının mevcut seviyesi dikkate alındığında Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) haftalık repo (politika) faizini yüzde 17’de sabit tutmalıdır.

Aksi hâlde ne faiz artışından murad edilen netice alınmayacağı gibi finansman maliyetlerindeki artış seri iflasları beraberinde getirecek.

 

Faiz artışı küçük ve orta boy işletmeleri (KOBİ), çiftçiyi, işçiyi, memuru perişan ediyor. Küçükler kadar büyükler de finansman dar boğazında. Ekonomik krizin yeni iflaslarla buhrana dönüşebileceğini görmek için sadece Doğuş Holding’in 2020 yılı bilançosuna bakmak kâfi.

Borcu 31 milyar TL’ye kadar tırmanan Doğuş’un geçen yılki net zararı 5,5 milyar TL. Özkaynakları -300 milyon TL’ye geriledi. 2019’dan 2020’ye finansman maliyeti 3 milyar TL’den 8 milyar TL’nin üzerine çıktı.

KREDİ MALİYETİ ARTTIKÇA PİYASA DARALIYOR

Türkiye’de hem yatırım hem de tüketim harcamaları ile kredi maliyetleri arasında korelasyon vardır.

Mesela konut kredileri… Maliyet yüzde 1 eşiğinin altında ise aylık satışlar 100 bin sınırının üzerine çıkıyor. Hâlihazırda olduğu gibi yüzde 1,5 civarında bir aylık kredi maliyeti ipotekli konut satışı 20 binin altına iniyor.

2020 yılı ekim ayından beri konut satışlarındaki düşüşün yegâne sebebi faizin yüzde 21’e kadar yükselmesidir.

Hükûmetin Londra’da sıcak para baronlarına verdiği yüzde 2,5-3 reel faiz sözünü ilanihaye tutması mümkün değil. 18 Mart’ta politika faizi 100 baz puan artırılsa bile yeni oranın döviz kurları üzerinde etkisi saman alevi gibi olacak.

Hukuk ve demokraside geri gidişe son vermek yerine sadece faiz lobisini hoşnut eden kararlara imza atmak Türkiye’yi faiz ve borç sarmalına sürüklüyor.

Kalıcı yabancı sermaye gelmeyince Amerika’da ya da Avrupa’da siyasi ya da ekonomik bir risk sıcak paranın bavulunu toplayıp gitmesi için yetiyor. Döviz kıtlığı daha bariz bir hâl alınca da TL mum gibi erimeye başlıyor.

FAİZİ 15 NİSAN’DA 500 PUAN MI ARTIRACAK?

Kur da kısa sürede kararın açıklandığı saatten önceki seviyelerin üzerine tırmanacaktır. Bu durumda kesmezse 15 Nisan’da faiz 500 baz puan mı arttırılacak? Taviz tavizi doğurur.

Baskı ve telkinlere rağmen ekonominin finansman kapasitesini dikkate almalı TCMB. Politika faizi yüzde 18 üzerine çıkartılırsa reel sektör bunu kaldıramaz.

TCMB Başkanı Naci Ağbal yarın zor bir karar verecek. Bir tarafta Saray’dan gelen emperyalizme kölelik ediyorsunuz” mesajları, diğer tarafta JP Morgen, HSBC, Morgen Stanley ve Deutschbank gibi “100 baz puan arttırın” nakaratını tekralayan faiz korosu….

Faiz artırmanın bütçeye maliyeti 2 ayda 37 milyar lira. Faizin yıllık faturası 200 milyar lirayı geçecek.

Bütçe vatandaşın cebine gitmiyor. Bütçenin beşte birini faiz lobisine gidiyor.
Faiz yüzde 18’e çıktığında anlık etkisi ne mi olacak?

Dolar önce 7,29 TL’ye kadar inebilir. Hatta biraz daha aşağı sarkabilir, fakat yukarıdan satanlar bu seviyeleri alım fırsatı olarak görecek ve hızlı şekilde dolar toplayacak. Sonra dolar yine 7,50 TL’nin üzerine çıkacak.

Doların faizi artarken, dolar önde gelen para birimleri karşısında değer kazanırken, Merkez Bankası’nın elindeki mühimmat yetmez.

18 Mart’ta faiz artışı, Türkiye ekonomisine yapılan en büyük kötülük olacaktır.

İletişim için:
e-posta: [email protected]
Twitter: @turhanbozkurTV

YouTube: https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Facebook: https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com