Erdoğan’a mektup: Üniversiteyi siyasi militanlarınızla doldurma çabası

Boğaziçi Dayanışması'ndan Erdoğan'a açık mektup: "19 senedir bir dokunulmazlık zırhının altında esip gürlüyorsunuz."

KRONOS 06 Şubat 2021 GÜNDEM

Boğaziçi Öğrencileri, iletişim ve hukuk fakültesi açılması kararının ardından Erdoğan’a açık mektup yazdı. Mektupta Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’nde hukuk ve iletişim fakültesi açması da, ““Bir cuma günü bir gece yarısı kararıyla daha; hocası, öğrencisi, emekçisi tüm kurumu sindirmek adına fakülteler açıyor, dekanlar atıyorsunuz. Üniversitemizi kendi siyasi militanlarınızla doldurma çabanız, içine düştüğünüz siyasi krizin göstergesidir” diye eleştirildi.

Erdoğan’ın, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu’yu atamasının ardından iletişim ve hukuk fakülteleri kuran kararı da akademisyen ve öğrencilerin tepkisini çekti.

Boğaziçi Dayanışması, “Günlerdir bizleri aracı kanallarla hedef gösteren 12. Cumhurbaşkanına Açık Mektubumuzdur” diyerek Erdoğan’a açık mektup kaleme aldı. “Bizi size koşulsuz itaat edenlerle karıştırmayın” denilen mektupta, şu ifadeler yer aldı:

“SİZ PADİŞAH DEĞİLSİNİZ, BİZ DE TEBAANIZ”

“Yürekleri yetiyorsa diye başlayan bir cümle kurmuşsunuz. Cumhurbaşkanını istifaya çağırmak bir anayasal hak mıdır? EVET! O halde bir anayasal hakkı kullanmak ne zamandan bir cesaret sorunu oldu? Bizi size koşulsuz itaat edenlerle karıştırmayın. Siz padişah değilsiniz, biz de tebaanız değiliz. Ama madem yürek demişsiniz kısaca ona da cevap verelim. Bizim hiçbir dokunulmazlığımız yok! Sizse 19 senedir bir dokunulmazlık zırhının altında esip gürlüyorsunuz.”

“İçişleri Bakanı dini hassasiyetleri kaşıyan yalanlar söylüyor. Biz kendimize otosansür uygulamayacağımızı söylüyoruz. LGBTİ+ arkadaşlarımıza sapkın diyorsunuz, biz LGBTİ+ haklan insan haklarıdır diyoruz. Parti üyeleriniz Soma’da madencileri tekmeliyor. Biz işçilerin yanında eylemli bir şekilde saf tuttuk, tutacağız.”

“SİZİ İSTİFAYA ÇAĞIRMAYIZ, NİYE Mİ…”

“İstifanız talebine gelince, biz sizi bu mesele nedeniyle istifaya çağırmayız. NİYE Mİ? Siz istifa edecek olsanız, Hrant Dink katledildiğinde istifa ederdiniz! Soma’da 301 madenci katledildiğinde istifa ederdiniz! Roboski’de 34 Kürt öldürüldüğünde istifa ederdiniz! Çorlu’daki tren kazasından sonra istifa ederdiniz! Başta KHK’hlar olmak üzere, işsiz bıraktığınız ya da iş bulamayan binlerce yurttaşın geçim derdini görüp istifa ederdiniz! O zaman halkı yoksulluğa mahkum eden ekonomi politikalarınız içinden çıkılmaz hale gelince damadınızı kurban etmek yerine sorumluluğu üstlenirdiniz.”


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d Erdoğan’a mektup: Üniversiteyi siyasi militanlarınızla doldurma çabası

d Erdoğan’a mektup: Üniversiteyi siyasi militanlarınızla doldurma çabası

 

“Örnekler çoğaltılabilir fakat siz hiç istifa etmediniz. Sizin tabirinizle yürekli olmak yerine safça kandırılan olarak görünmeyi tercih ettiniz. Şimdi sizi niye istifaya çağıralım? Biz Melih Bulu o koltukta oturduğu sürece protestomuzu boyutlandırarak sürdüreceğiz. Bu konuda gerekeni yapıp yapmamak ise sizin bileceğiniz iştir. Biz demokratik hak ve özgürlükleri gasp edilenlerin yanındayız! Bu topraklarda ezilenleri meydanlardan, kürsülerden bağırıp tehdit ederek hedef göstererek susturamayacağınızı anlamanız dileğiyle.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com