Falyalı cinayetinde Söylemez Kardeşler Çetesi iddiası

Gazeteci Soykan, "İstanbul'da gözaltına alınan diğer iki kişinin tetiği çekenler olduğu iddiası var. Üç kişinin sürat teknesiyle Kıbrıs’tan Türkiye’ye geçtiği de öne sürülüyor." dedi.

KRONOS 10 Şubat 2022 GÜNDEM

Halil Falyalı cinayetinde “Söylemez Kardeşler Çetesi” izi bulunduğu iddia edildi. İstanbul’da gözaltına alınan isimlerden birinin Söylemez Kardeşler Çetesi’nin lideri Mustafa Sönmez olduğu öne sürüldü.

Gazeteci Timur Soykan Kıbrıs’ta öldürülen Halil Falyalı ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Timur Soykan’ın paylaşımları şu şekilde:

TETİĞİ ÇEKENLER GÖZALTINDA

“Halil Falyalı’nın öldürülmesiyle ilgili İstanbul’da gözaltına alınan üç kişiden birinin Mustafa Söylemez olduğu iddia ediliyor. Söylemez Kardeşler Çetesi’nin lideri olan Mustafa Söylemez 1990’lardan bu güne çok sayıda derin devlet bağlantılı olayla gündeme gelmişti.

Söylemez Kardeşler soyisimleri gibi hiç konuşmamaları, ilişkide olduklarının isimlerini vermemeleriyle ünlü. Mustafa Söylemez’in KKTC’de Halil Falyalı’nın en yakınında bulunan bir ismin verdiği ifadeler üzerine gözaltına alındığı öne sürülüyor. Gözaltına alınan diğer iki kişinin ise tetiği çekenler olduğu iddiası var. Üç kişinin sürat teknesiyle Kıbrıs’tan Türkiye’ye geçtiği de öne sürülüyor.

SÖYLEMEZ KARDEŞLER KİM?

Onların adını Türkiye ilk kez 1996’da duydu. Adana’da yaşanan bir silahlı çatışma sonrası 11 asker, 24 polis hakkında soruşturma açıldı. İddialar inanılmaz boyuttaydı.

İddianamede Söylemez Kardeşler’in Sedat Bucak’a lav sihalıyla saldırı planladığı, Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinkaya’yı yine lav silahı ile öldürmeyi plandıkları iddia edildi. Davalar başladı. Sıra, Söylemez Kardeşler’in verecekleri ifadedeydi.

Söylemez Kardeşler, Mehmet Ağar ve Sedat Bucak’ı kendilerine komplo kurmakla suçladı. Onların iddialarına göre Ağar ve Bucak, kardeşleri Emir Söylemez, Resul Söylemez ve şoförleri Ercan Akyol’un ölümünden sorumluydu. Söylemez Kardeşler 1997 yılında tutuklandı. 2002 yılındaki Rahşan Ecevit affıyla dışarı çıktılar. 2 yıl sonra ise haklarında tekrar tutklama kararı çıkarıldı. Ancak onlar Kuzey Irak’a, Erbil’e gitmişlerdi.


 

İddialara göre orada da işadamlarından haraç topluyorlardı. Orada da gözaltına alındılar. Serbest kaldıktan sonra da bu kez rotalarında Azerbeycan vardı. Kırmızı bültenle aranan Söylemez Kardeşler, geçtiğimiz haziran ayında bu kez Azerbaycan’da ortaya çıktılar ve yakalandılar; 3 Haziran’da da Türkiye’ye iade edildiler.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com