Faruk Bildirici: Muhalif kanallar, izleyiciyi dünyadan habersiz bırakıyor

Faruk Bildirici, muhalif 8 kanalın haberleri üzerinden 3 gün boyunca yaptığı analizde dış haberlerin neredeyse hiç olmadığına dikkat çekti.

KRONOS 10 Haziran 2023 Genel

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, muhalif 8 kanalın haberleri üzerinden 3 gün boyunca yaptığı analizde dış haberlerin neredeyse hiç olmadığına dikkat çekerken, “Bu TV’ler izleyicisini dünyadan habersiz bırakıyor; iç politikaya hapsediyor; vizyonunu daraltıyor; körleştiriyor” yorumunda bulundu.

Bildirici, kendi internet sitesinde kaleme aldığı “Muhalif TV’lerin haber bültenleri dünyaya kapalı” başlıklı yazısında; “Üç gün boyunca izlediğim ana haber bültenlerinde sadece Artı TV’nin dış haberleri çeşitlendirerek ve ayrıntılı olarak yayımladığını söyleyebilirim. KRT’de dış haber hiç yok, Flash Haber ve FOX’ta da çok az. Halk TV, Sözcü TV, TV 5 ve Tele 1’de diğerlerine göre biraz daha fazla olsa da genellikle bülten sonlarında birkaç dakikaya sıkıştırılarak geçiştiriliyor bu haberler. Toplam olarak bakıldığında Artı TV dışındaki muhalif kanallardaki dış haberlerin son derece yetersiz olduğunu söylemek mümkün” diye yazdı.

Bildirici, “izleyicinin iç politikaya hapsedildiği” görüşünü belirtirken, şunları kaydetti:

‘BU YOLDAN DÖNMEKTE FAYDA VAR’ 

“Muhalif televizyonların tümünün haber bültenleri iç politika odaklı. Politik gelişmelerden kalan zamanda ekonomik gelişmeler ve çarşı pazar söyleşileri de uzun uzun aktarılıyor. Sosyal gelişmeler, sanat ve bilimle ilgili etkinlikler de göreli olarak çok az ekrana getiriliyor.

Komşu ülkelerde Türkiye’yi yakından ilgilendiren olaylar, hatta ülkemizdeki siyasi gelişmeler açısından önemli deneyimler içeren gelişmeler bile izlenmiyor, aktarılmıyor. Dış haberlerin aktarılmaması, izleyicinin de iç politikanın vıdı vıdılarına hapsedilmesi, dünyadan habersiz bırakılmaları sonucunu doğuruyor.

İzleyicisiyle, gazetecisiyle körleşiyoruz, vizyonumuz daralıyor. Bu yoldan bir an önce dönmekte yarar var, lütfen…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com